Obecny powrót do szkół budzi niepokój i problemy z właściwym ustaleniem priorytetów. Mało kto łączy
od razu kwestię zamkniętej szkoły z tematem wzrastania bezdomności, a jednak eksperci właśnie na to zwracają uwagę. W obliczu takiej rzeczywistości najważniejsze w szkole stają się sprawy, które być może nie były brane pod uwagę od wielu lat.

 

Wygrają relacje

Pierwszy raz w historii pojawia się tak wielka potrzeba budowania i utrzymywania więzi jako spoiwa dla nie tylko samej edukacji, ale dla całej społeczności. Szacuje się, że w kwietniu 2020 r. około 90% uczestników edukacji doświadczyło przerwania lub co najmniej poważnego zachwiania nauki. Brak opracowanych sprawnych metod i procedur pogłębiał poczucie zagubienia. Niepewność, z jaką nauczyciele, pracownicy szkół oraz szkolna młodzież przekraczają progi swoich placówek, stwarza konieczność odszukania dobrych fundamentów niezbędnych
do normalnego funkcjonowania. Mury zaostrzonego reżimu sanitarnego nie wystarczą jako zabezpieczenie dla narastających
obaw i niepokojów.
 

Przekazy muszą być jasne

chlopiec w masecke stoi przed szkola z plecakiem

Niwelowanie tych trudnych emocji, gdy brak stabilnego puntu odniesienia, może okazać się bardzo trudne. Wielu uczniów, ale też i pracowników oświaty już teraz ma kłopot z odnalezieniem się w tak nietypowej sytuacji. Regulowanie życia placówki oświatowej będzie wymagało dużej wrażliwości, troski i empatii. Kluczem będzie przeniesienie środka ciężkości i właściwe ustalenie priorytetów. W okresie nadwrażliwości na stresory trzeba wyznaczyć punkty stałe, do których można w każdej chwili się odnieść. Wszyscy uczestnicy procesu edukacji będą lepiej odpowiadali na codzienne zdarzenia, mając jasno wytyczone ścieżki działania. Komunikacja na każdym poziomie też powinna odbywać się odpowiednim kanałem. Warto zastanowić się również nad kluczowym zadaniem każdej placówki, na którym należy skoncentrować wysiłki. Kilka ciekawych wskazówek mogą Państwo znaleźć na stronie Szkoły z Klasą w artykule Alicji Pacewicz. Może warto zainspirować się i zastanowić, które z pomysłów uda się wdrożyć w swojej placówce.

Ponadto gorąco polecamy scenariusze lekcji na zajęcia z wychowawcą, które są dostępne w Aplikacji Operon 45. Zachęcamy do pobrania aplikacji ze sklepu Google Play >> KLIKNIJ. Szczególnie pomocne będą scenariusze lekcji przygotowanych przez Przemka Staronia z cyklu „Insygnia przyszłości”. Dotyczą one właśnie radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza ze strachem i lękiem. Zachęcamy także do zakładania klubów Ortograffiti, które w tym roku mogą pełnić nową, szczególną rolę. Więcej na ten temat TUTAJ. 

 

Źródło: Szkolazklasa.pl [https://www.szkolazklasa.org.pl/szkolne-priorytety-na-wrzesien-2020/]