usmiechnieta kobieta patrzy w obiektyw podczas spotkania
Zawód nauczyciela jest nierozerwalnie związany z doskonaleniem
i rozwojem. Inspiracje zdobywają Państwo m.in. podczas konferencji naukowych. Co zrobić, jeśli w Państwa okolicy nie odbywają się one za często, a potrzeba wymiany doświadczeń jest konieczna? Wystarczy zorganizować Noc Belfrów – własne lokalne spotkanie nauczycieli.

 

Alternatywa dla konferencji – Noc Belfrów

W małych miejscowościach odbywa się niewiele konferencji edukacyjnych lub nie odbywają się one wcale. Nauczyciele chcący rozwijać swoje umiejętności, szukający inspiracji i ciekawi nowinek edukacyjnych, są zmuszeni dojeżdżać na takie wydarzenia do dużych miast. Ale nie musi tak być! Świetnym przykładem kreatywnego działania jest Noc Belfrów – spotkanie nauczycieli z okolicy, którzy dysponują różnym doświadczeniem i stosują rozmaite praktyki. Pomysłodawczynią i organizatorką wydarzenia jest Dorota Kujawa – elbląska nauczycielka oraz autorka bloga Inspirownia edukacyjna. Udowodniła, że warto samemu tworzyć przestrzeń do wymiany dobrych praktyk dla nauczycieli z okolicy.
 

Jak zorganizować spotkanie nauczycieli?

Zanim przystąpią Państwo do realizacji lokalnej Nocy Belfrów, warto skorzystać z doświadczenia organizatora tego wydarzenia i pamiętać o:

  • naborze prelegentów – należy przygotować się na to, że na pierwszym spotkaniu jeszcze niewielu chętnych odważy się wystąpić. Warto, aby organizator zaplanował własną prelekcję. Można także skorzystać z pomocy nauczycieli bardziej doświadczonych w organizowaniu konferencji;
  • promocji wydarzenia – przekazanie informacji o spotkaniu zainteresowanym nauczycielom;
  • środkach na organizację wydarzenia – takie spotkanie to promocja dla szkoły. Warto zwrócić się do dyrekcji z prośbą o dofinansowanie wydarzenia i udostępnienie Sali;
  • zaświadczeniach dla uczestników i prelegentów o udziale w Nocy Belfrów.

 

Korzyści z organizacji Nocy Belfrów
grupa nauczycieli rozmiawia ze soba

Dorota Kujawa podkreśla, że Noc Belfrów to nie tylko wzbogacenie warsztatu pracy, ale także integracja środowiska nauczycieli. Dużym plusem takiego spotkania jest jego luźna forma. W odróżnieniu od konferencji na takim kameralnym spotkaniu łatwiej jest wejść w interakcję i dialog z uczestnikami.
 

Jak wyglądała Noc Belfrów zorganizowana przez Dorotę Kujawę? Zapraszamy do lektury artykułu Noc Belfrów – jak zorganizować spotkanie nauczycieli z terenu gminy, miasta, powiatu? Mamy nadzieję, że tekst zainspiruje Państwa do działania.