W środę 4 listopada premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że od 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Przedłużono również zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych. Przedszkola funkcjonują bez zmian. Obostrzenia obowiązują do 29 listopada 2020 r.

 

nauka zdalna

 
Nauka zdalna do końca listopada 

Premier ogłosił zamknięcie szkół podstawowych w całym kraju. Oznacza to, że ostatnia i zarazem najmłodsza grupa uczniów musi przygotować się na naukę w trybie zdalnym. „Na dzisiaj podajemy datę 29 listopada, być może będziemy musieli ją przesunąć" – powiedział premier podczas konferencji.

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian. Stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych
 i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą zorganizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych indywidualne konsultacje w małych grupach do 5 osób. Umożliwione zostanie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

W związku z przejściem kolejnych klas na nauczanie zdalne nauczyciele będą mieli możliwość otrzymania zwrotu 500 zł za zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia zdalnych lekcji. Najpóźniej do końca grudnia br. nauczyciele zaangażowani w pracę zdalną z uczniami otrzymają pieniądze na dofinansowanie do zakupu sprzętu, akcesoriów komputerowych lub oprogramowania. Szczegóły znajdą Państwo na stronie MEN TUTAJ.

 
Dodatkowe materiały wspierające edukację zdalną 

Przygotowujemy dla Państwa dodatkowe materiały pomocne w realizacji zajęć zdalnych. Udostępniamy karty pracy oraz zeszyty ćwiczeń
na listopad dla nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych, a dla szkół ponadpodstawowych – dodatkowo na grudzień. Na bieżąco udostępniamy zbiory dodatków dla każdej klasy w formie linków do m.in. ciekawych stron internetowych, filmów, materiałów dźwiękowych czy ćwiczeń, które mogą być wykorzystane podczas lekcji zdalnej.

Mogą je Państwo pobrać zarówno na stronie operon.pl/edukacjazdalna, jak również w dobrze znanej Multitece. Wprowadziliśmy specjalny przycisk – Edukacja zdalna, który umożliwi proste przefiltrowanie treści i wyszukanie materiałów związanych z potrzebą przygotowania zajęć online w najbliższych tygodniach.

Zachęcamy Państwa również do kontaktu pod specjalnym adresem edukacjazdalna@operon.pl.