Zdaniem ministra Dariusza Piontkowskiego rozpoczęcie roku szkolnego 1 września jest bezpieczne. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik zatytułowany „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Co przyniesie nowy rok szkolny, który rozpoczyna się już jutro?

Te terminy warto znać – kalendarium nowego roku szkolnego

Zgodnie z rozporządzeniem MEN rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się 1 września.

                                             

Bezpieczny powrót – co warto wiedzieć? 

                     
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił, jak ma wyglądać postępowanie placówki edukacyjnej w przypadku ewentualnego podejrzenia choroby lub zakażenia. „Do szkoły i przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko i tylko w sytuacji, kiedy nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie”. Podjęto także decyzję w sprawie noszenia masek na twarzy, które nie będzie obowiązkowe w miejscach wspólnych w szkole. Główny Inspektor Sanitarny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że „pierwsze dni po powrocie do szkoły należy wykorzystać na dodatkową edukację dzieci dotyczącą bezpiecznych zachowań i zakodowanie w głowach nawyków higienicznych”, dodał także, że „nowe ogniska zakażeń na pewno będą się pojawiały w szkołach”. Wiemy także, że nie wszystkie szkoły z dniem 1 września rozpoczną rok w trybie stacjonarnym.

W odpowiedzi na bieżącą sytuację MEN przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Publikacja została opracowana na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki na temat tego, jak organizować zdalne nauczanie oraz nauczanie hybrydowe.

Znajdziemy w nim między innymi wskazówki dla dyrektora, wychowawcy oraz nauczyciela przedmiotowego dotyczące kwestii takich jak np.:

- Jak zorganizować kształcenie na odległość w szkole oraz w wariancie mieszanym? 

- Jak zorganizować kształcenie na odległość dla klasy?

- Warunki i sposoby oceniania wewnątrzszkolnego, także te wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.

- Zapewnienie i realizacja zadań w zakresie zapewnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

- Organizacja indywidualnego nauczania.

- Organizacja zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.

Na piątkowej konferencji zaprezentowano możliwe schematy postępowania w przypadku wystąpienia zakażenia SARS-CoV-2. Są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny, a także organizacyjny czy urbanistyczny. Stworzona została zakładka na stronie MEN - Bezpieczny powrót do szkoły

Zaleca się śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

Jak zorganizować kształcenie na odległość w szkole?

W poradniku MEN nie podano z jakich platform należy korzystać podczas pracy w trybie zdalnym lub mieszanym. Ważne jest to, by na bieżąco monitorować realizację obowiązku szkolnego przez uczniów, sprawdzając ich obecność na zajęciach on-line, a opracowane materiały dostosować do potrzeb uczniów i określić przejrzysty sposób odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem komunikatora stosowanego przez szkołę zarówno przez uczniów, jak i rodziców.

Nowy rok szkolny będzie dla wszystkich dużym wyzwaniem. Minione wakacje były dla nas intensywnym czasem pracy nad materiałami edukacyjnymi i nowymi funkcjami w aplikacji Operon 45. Już wkrótce ten multimedialny warsztat pracy nauczyciela sprawdzi się zarówno w prowadzeniu lekcji w klasie, jak i podczas edukacji zdalnej. Dzięki aplikacji będzie można wyświetlić uczniom za pomocą swojego smartfonu materiały multimedialne, zarówno na dużym ekranie w klasie, jak i na ekranach domowych komputerów uczniów.

Aby udostępnić uczniom materiały z aplikacji Operon 45, będzie można wykorzystać znane aplikacje, takie jak Microsoft Teams, Zoom czy Google Classroom. Wystarczy jedno kliknięcie, by rozpocząć lekcję zdalną. Uczniowie będą mogli otrzymać dodatkowe materiały do nauki oraz zadania do rozwiązania, a także nadrabiać zaległości z powodu choroby lub umówić się na zdalne konsultacje.

                                  
W aplikacji poza podręcznikami i materiałami dydaktycznymi znajdują się także scenariusze lekcji, w tym propozycje scenariuszy na zajęcia z wychowawcą.

 Już wkrótce dostępna będzie nowa funkcja – dodawania własnych materiałów (edukacyjnych) i wyświetlania ich z aplikacji – cały warsztat pracy we własnym telefonie! Zachęcamy do pobrania aplikacji oraz sprawdzenia jej wszystkich możliwości >> TUTAJ.

Możliwość prowadzenia lekcji z aplikacją Operon 45 jest przygotowana dla nauczycieli, którzy uczą z podręczników wydawnictwa i złożyli podpisaną deklarację wyboru podręczników Operonu na rok szkolny 2020/2021. 

                         
Zachęcamy do składania deklaracji wyboru TUTAJ.

Mobilna lekcja z Operonem to propozycja, jakiej dotąd nie było!

Więcej na stronie operon.pl/Aplikacja-Operon-45.