Ruszyły kontrole w szkołach i w przedszkolach
14/10/2024Od 1 październikakuratorzy prowadzą kontrole funkcjonowania przepisów dotyczących ochrony małoletnich w placówkach oświatowych. Wizytacje odbędą się we wszystkich typach szkół: przedszkolach, szkołach podstawowych, liceach, technikach, szkołach branżowych I stopnia i innych placówkach. Objęte nimi będą zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne. Czego można spodziewać się w trakcie kontroli i po jej zakończeniu?
Rewizja i ewaluacja funkcjonowania przepisów „lex Kamilek” jest konieczna wg szefowej resortu edukacji. Do MEN wpływały liczne sygnały, że wiele przepisów jest nieprecyzyjnych lub zbyt restrykcyjnych.
Efekty wizytacji kuratoriów w szkołach i w przedszkolach
Od sierpnia obowiązują nowe standardy ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą. Obejmują one wytyczne dotyczące rozpoznawania i reagowania na przemoc wobec dzieci, a także zasady bezpiecznych relacji pracowników z uczniami. Po wprowadzeniu przepisów każdy, kto ma kontakt z dziećmi, musi przedstawić dokumenty zaświadczające o tym, że nie jest osobą karaną za przestępstwa seksualne.
W październiku w szkołach i w przedszkolach trwa kontrola funkcjonowania nowych przepisów. MEN i lubelskie kuratorium oświaty przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że wizytacje stanowią wsparcie dla dyrekcji placówek, a kuratorzy mają pomóc szkołom zastosować przepisy w odpowiedni sposób. Jeśli zauważą nieprawidłowości, wydadzą dyrektorom placówek zalecenia do poprawy.
Kara za niezastosowanie się do wymogów ustawy?
We wrześniu „Głos Nauczycielski” przytoczył słowa wiceminister sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Błuszcz, zgodnie z którymi sąd może nałożyć karę na szkołę za niezastosowanie się do wymogów ustawy: Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności.
W październikowym komunikacie Polskiej Agencji Prasowej podano za to, że MEN i kuratoria zapewniają, że wizytacje rozpoczęte 1 października nie mają na celu karania dyrekcji placówek oświatowych. Kuratorzy mają udzielić za to wsparcia merytorycznego i przedstawić niezbędne zalecenia. Nie chcemy nikogo karać od razu, nie mamy takiego założenia. [...] Naszą pracą jest wspomaganie szkół, również poprzez kontrole. Chodzi o bardziej wspomaganie niż wyciąganie konsekwencji, żeby kogoś złapać na czymś, czego nie robi. Chodzi nam o to, żeby pomóc, żeby robił dobrze – powiedział PAP Lubelski Kurator Oświaty.
Źródła:
- Minister Nowacka: kuratorzy skontrolują, w jaki sposób funkcjonują przepisy ustawy lex Kamilek w szkołach, https://glos.pl/minister-nowacka-kuratorzy-skontroluja-w-jaki-sposob-funkcjonuja-przepisy-ustawy-lex-kamilek-w-szkolach (dostęp: 8.10.2024 r.).
- Kontrole w szkołach ws. „lex Kamilek”. Nie będzie kar dla dyrektorów, https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/kontrole-w-szkolach-ws-lex-kamilek-nie-bedzie-kar-dla-dyrektorow (dostęp: 8.10.2024 r.).