nauczyciel z uczniem przy tablicy
Na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji został opublikowany poradnik adresowany do polonistów. To źródło pomysłów, dzięki którym obudzimy w uczniach kreatywność i zachęcimy ich do samokształcenia.

 

 

 
Po co nam twórczość?

Kluczowym przedmiotem w szkole jest język polski. Dzięki niemu uczeń staje się świadomy siebie samego i potrafi funkcjonować w społeczeństwie. Dlaczego kształtowanie twórczej postawy wśród uczniów jest takie istotne? Zdaniem psychologów ludzi twórczych cechują: niezależność, aktywność, elastyczność adaptacyjna, oryginalność, konsekwencja i odwaga w działaniu, dominatywność, samoorganizacja, spontaniczność, odporność na przeciwieństwa, samokrytycyzm, odpowiedzialność, tolerancja, wysokie poczucie wartości własnej osoby. Oprócz cech psychologicznych wskazuje się u nich także właściwości intelektu: ciekawość poznawczą, zdolność do prowadzenia obserwacji, pamięć logiczną, myślenie dywergencyjne, wyobraźnię twórczą, wysoką refleksyjność, zdolność do abstrakcyjnego myślenia oraz zdolność do rekonstrukcji. Szkoła może, odpowiednio diagnozując uczniów, cechy te dostrzec i rozwijać. (źródło: fragment publikacji Twórcze lekcje języka polskiego…,autorstwa dr Renaty Bryzek i dr Wioletty Kozak).

Zagadnienia opisane w poradniku dla nauczycieli

Autorki poradnika, dr Renata Bryzek i dr Wioletta Kozak, w szczegółowy sposób omawiają rozwój postawy twórczej uczniów w świetle założeń pedagogiki twórczości. Ponadto opisują jej rolę i miejsce w podstawie programowej języka polskiego dla szkoły podstawowej oraz podstawy programowej języka polskiego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum. Publikacja zawiera także refleksje
i podpowiedzi metodyczne dla nauczycieli. Oprócz teoretycznych założeń w poradniku znajdują się również propozycje ćwiczeń sprzyjających:

  • rozbudzeniu ciekawości poznawczej uczniów,
  • rozwijaniu wyobraźni uczniów,
  • doskonaleniu umiejętności rozwiązywania zadań problemowych przez uczniów,
  • twórczej aktywności uczniów.

 

Poradnik Twórcze lekcje języka polskiego w szkole ponadpodstawowej można bezpłatnie pobrać ze strony ORE.