O problemie smogu informacyjnego mówi się ostatnio bardzo dużo. Szczególnie narażone na negatywne skutki dezinformacji są dzieci i młodzież – szczególnie podatni na manipulację, z której często nie zdają sobie sprawy. Ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu jest skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.

 

Smog informacyjny

fake news social

Szybki rozwój technologii pozwala na dostęp do nieograniczonej liczby informacji i różnorodnych źródeł wiedzy, ale daje również możliwość tworzenia treści na niespotykaną wcześniej skalę. Powstające teorie spiskowe, fałszywe, niepotwierdzone odpowiednimi faktami wiadomości są powszechne i ogólnodostępne.

Gdy w 2018 roku Komisja Europejska zleciła wykonanie badań dotyczących zjawiska fake newsów, nie do końca spodziewano się, jakie będą wyniki. To, że blisko 70% respondentów przynajmniej raz w tygodniu trafia na fałszywą wiadomość, a prawie połowa badanych w taką wiadomość wierzy, może niepokoić. Na temat badań nad tempem rozprzestrzeniania się informacji prawdziwych oraz fałszywych więcej pisaliśmy TUTAJ.

 
FakeHunter-Edu – kampania edukacyjna

W odpowiedzi na potrzebę walki z dezinformacją oraz naukę krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie Ministerstwo Edukacji i Nauki, GovTech Polska, Instytut Badań Edukacyjnych i Polska Agencja Prasowa realizują ogólnopolską kampanię informacyjną FakeHunter-Edu.

W ramach inicjatywy powstały materiały wideo dotyczące fake newsów, scenariusze zajęć oraz ćwiczenia praktyczne. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych, jakie mechanizmy stoją za powstaniem fake newsów, kto i w jakim celu je tworzy i dystrybuuje oraz jak sobie z nimi radzić.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na skalę zjawiska dezinformacji oraz pogłębienie wiedzy na tematów fake newsów, a także zaprezentowanie narzędzi, które pozwolą podejmować świadome i racjonalne decyzje w wirtualnej przestrzeni.

Więcej informacji oraz materiały edukacyjne znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 

Źródło:

  1. Walka z dezinformacją i weryfikacja treści publikowanych w mediach społecznościowych – rusza ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/walka-z-dezinformacja-i-weryfikacja-tresci-publikowanych-w-mediach-spolecznosciowych--rusza-ogolnopolska-kampania-edukacyjna-fakehunter-edu (dostęp: 22.06.2022).