Dzięki corocznym nakładom finansowym organu prowadzącego szkoły, koszt części szkoleń dla nauczycieli może być pokryty przez szkołę.

Nauczyciele to grupa zawodowa, która nieustannie się dokształca. Wielu pedagogów samodzielnie poszukuje interesujących ich kursów, a następnie uczestniczy w nich z własnej inicjatywy. Jednak część szkoleń jest planowana i finansowana przez szkoły. Jest to możliwie dzięki corocznym nakładom finansowym organu prowadzącego szkoły, przeznaczonym właśnie na ten cel.

Dyrektorzy do 30 listopada danego roku mogą składać do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku budżetowym, czyli np. wnioski złożone do 30 listopada 2016 r. będą dotyczyły szkoleń, które odbędą się po 1 stycznia 2017 r. Co ważne, nie ma jednego wzoru wniosku obowiązującego we wszystkich szkołach.

Przygotowanie wniosku wymaga dokładnej analizy sytuacji szkolnej. Najlepiej zrobić to na początku roku szkolnego, gdy znane są już wyniki egzaminów zewnętrznych, wnioski z ewaluacji wewnętrznej oraz wyniki nadzoru pedagogicznego. Wówczas łatwiej stwierdzić, jaka strefa działalności szkoły wymaga poprawy. Dyrektor może również wyznaczyć termin, w którym nauczyciele mają przekazać propozycje form doskonalenia, również indywidualnych (np. kursy on-linie, studia podyplomowe).

Oznacza to, że nauczyciel, który planuje ukończenie szkolenia, może ubiegać się u dyrektora o pokrycie jego kosztów. Wystarczy, że wybierze szkolenie, kurs on-line, w którym chciałby wziąć udział, i zgłosił tę potrzebę dyrektorowi szkoły. Warto pamiętać, że finansowaniu podlegają również kursy on-line.

Dyrektor ma prawo odmówić udzielenia dofinansowania, jeśli tematyka kursu czy studiów wybranych przez nauczyciela nie przyczyni się do lepszego funkcjonowania placówki. Dlatego ważne jest, aby wybrany temat odpowiadał faktycznym potrzebom szkoły.

Termin zgłaszania wniosku upływa 30 listopada, więc już teraz warto wybrać szkolenia i przedstawić plan dyrektorowi szkoły.

Więcej o dofinansowaniu szkoleń dla nauczycieli przeczytają Państwo w serwisie Oświata i Prawo.

Przykładowe tematy kursów dla nauczycieli: www.kursy.operon.pl.