CKE opublikowała wstępne wyniki egzaminów gimnazjalnych w 2015 r. Wyniki są porównywalne z tymi z poprzedniego roku. Z języka polskiego uczniowie zdobyli średnio 62 proc. punktów, z matematyki poszło im dużo słabiej – zdobyli tylko 48 proc. Jak powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik, wyniki z przedmiotów ścisłych nie są złe, ale widocznie słabsze niż z części humanistycznych.

62 proc. z polskiego i 64 proc. z historii i wiedzy o społeczeństwie to wyniki egzaminu w części humanistycznej. Z przedmiotami ścisłymi poszło nieco gorzej. Z matematyki uczniowie średnio uzyskali 48 proc., a z przedmiotów przyrodniczych – 50 proc. 

Największą trudność gimnazjalistom sprawiły m.in. zadania dotyczące świadomości językowej i chronologii historycznej. W teście matematycznym problemem często było zadanie, w którym uczniowie mieli ocenić prawdziwość przybliżeń dwóch pierwiastków na podstawie podanych informacji, a z chemii źle poradzili sobie z zastosowaniem wiedzy do rozwiązywania problemów.

Analiza i interpretacja tekstów nie sprawiają już uczniom większych problemów. Gimnazjaliści uzyskują dobre wyniki także w wyszukiwaniu i porównywaniu informacji na teście z polskiego, wyszukiwaniu i porównywaniu wiadomości pozyskanych ze źródeł, np. historycznych, czy też w odczytywaniu rysunków, np. do pytań z biologii i geografii. 

Wyniki z języków obcych pokazują, że na poziomie podstawowym gimnazjaliści napisali testy bardzo dobrze. Średni wynik z angielskiego to 67 proc., z niemieckiego – 57 proc., z rosyjskiego – 58 proc., z francuskiego – 74 proc., z hiszpańskiego – 69 proc., a z włoskiego – 58 proc. Na poziomie rozszerzonym jest już nieco gorzej: z angielskiego – 48 proc., z niemieckiego – 41 proc., z rosyjskiego – 42 proc. Z hiszpańskiego wynik jest podobny – 64 proc. Tak samo z francuskiego – 75 proc. Dużo lepiej natomiast na poziomie rozszerzonym wypadł egzamin z języka włoskiego – 77 proc.

Tego samego dnia, kiedy zostały opublikowane na stronach resortu edukacji wstępne wyniki egzaminu, gimnazjaliści mogli w centylach sprawdzić, jaki wynik osiągnęli na tle wszystkich zdających. Po zalogowaniu do systemu na stronach lokalnych OKE mogli zobaczyć swoje wyniki z poszczególnych testów. Na razie nie można porównać tegorocznych wyników z tymi uzyskanymi przez zdających w poprzednich latach. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, od 2017 r. ma się pojawić taka możliwość. CKE kompletuje zespół specjalistów, który ma się tym zająć. 

Szczegółowe informacje na temat egzaminu gimnazjalnego, które będą niezwykle pomocne szczególnie dla nauczycieli pracujących z uczniami ostatnich klas gimnazjów, zostaną opublikowane na stronach CKE 24 sierpnia.