W czwartek, 14 kwietnia do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty przystąpi ponad 120 tys. uczniów z całej Polski. To wyjątkowa akcja, która zmienia oblicze dotychczasowego „testowania” w szkole podstawowej.

Nauczyciele ze szkół zgłoszonych do programu podkreślają, że atutem sprawdzianu organizowanego przez Operon jest idea oceniania kształtującego oraz nastawienie na rozwijanie umiejętności uczniów, a nie tylko ich testowanie.

Kompleksowa ocena

Arkusze sprawdzianu są przygotowane tak, aby kompleksowo badać umiejętności zdobyte przez uczniów na I etapie edukacyjnym. Nauczyciele otrzymują narzędzia niezbędne do sprawiedliwego i efektywnego sprawdzenia prac dzieci. Ich podstawę stanowią karty oceniania kształtującego, które umożliwiają przekazanie precyzyjnej opisowej oceny umiejętności ucznia, ze zwróceniem uwagi na jego słabe i mocne strony. Ma to nie tylko aspekt informacyjny dla rodziców, lecz także motywacyjny dla ucznia.

Nauczyciele klas trzecich doceniają również możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kursie internetowym „Ocenianie kształtujące w edukacji wczesnoszkolnej”. Kurs kończy się egzaminem, po którym uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający nowe kwalifikacje.

Bratek z pomocą dzieciom

Przebieg sprawdzianu został zaplanowany z myślą o trzecioklasistach – tak, aby zminimalizować stres towarzyszący temu wydarzeniu. Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań w sali zostanie wyświetlony film z Bratkiem. Ten niezwykle lubiany przez uczniów bohater zachęci do zabawy i wykonania kilku ćwiczeń ruchowych i oddechowych. Dzieci otrzymają naklejki z buzią Bratka, które przykleją na arkuszach. Dzięki temu Bratek będzie z nimi przez cały czas, gdy będą rozwiązywać zadania.

Po zakończeniu sprawdzianu na dzieci czeka jeszcze jedna niespodzianka. Nauczyciel zabierze je do kącika zabaw, w którym wysłuchają bajki Bratka pod tytułem „O tym, dlaczego warto być dumnym ze swoich sukcesów”. Dzięki niej uczniowie przekonają się, że każdy ma różne zdolności i talenty, oraz dowiedzą się, jak radzić sobie, z tym, że ktoś inny robi coś lepiej. Po bajce przyjdzie czas na rozmowę z nauczycielem oraz kolegami i koleżankami na temat uczuć towarzyszących bajce oraz sprawdzianowi. A koniec będzie także okazja do wyciszenia i odprężenia.

Odpowiedzi do arkuszy

Arkusze oraz odpowiedzi do sprawdzianu zostaną opublikowane dzień po sprawdzianie, 15 kwietnia na łamach „Gazety Wyborczej” oraz na stronach internetowych: www.operon.pl, www.wyborcza.pl oraz www.edulandia.pl.

Tymczasem już jutro, 5 kwietnia, szóstoklasiści podejdą do sprawdzianu oceniającego nabyte przez nichumiejętności i wiedzę. Życzymy wszystkim uczniom powodzenia i osiągnięcia wysokich wyników.