Szacujemy, że od 1 września naukę w polskich szkołach może rozpocząć 400 tys. dzieci z Ukrainy – oświadczył w czerwcu wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. Minister Przemysław Czarnek, który podpisał z UNICEF specjalne porozumienie w sprawie przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy, powiedział, że od września do polskich szkół może trafić pół miliona dzieci z Ukrainy. Według szacunków fundacji Transatlantic Future Leaders Forum może ich być nawet 600 tysięcy. Główne wyzwania, na które polski system oświaty będzie musiał odpowiedzieć, to bariera językowa, różnice kulturowe, problemy finansowe oraz trauma związana z opuszczeniem obszaru objętego działaniami wojennymi.

 

Tysiące uczniów niemówiących po polsku w naszych szkołach

W wielu klasach pojawią się we wrześniu uczniowie niemówiący po polsku. Ich obecność będzie wielkim wyzwaniem dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Ważną formą pomocy dla nauczycieli w tej sytuacji może być przygotowanie metodyczne do nauczania języka polskiego jako obcego. Dlatego wspólnie z Łukaszem Szeligą – nauczycielem i lektorem języka polskiego, który od przeszło 11 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z różnych stron świata, osobami z doświadczeniem migracji– stworzyliśmy program „Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego w szkole. Podstawy”.  

Dzięki udziałowi w programie rozwiną Państwo swój warsztat pracy i uzyskają certyfikat z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Zapraszamy do udziału w cyklu webinarów i kursów, obejmującym niezbędne zagadnienia i elementarną wiedzę metodyczną, dzięki której praca z uczniami z Ukrainy, Białorusi i innych państw stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna.

Program „Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego w szkole. Podstawy” obejmuje:

  • cztery spotkania online w postaci webinarów, z możliwością komentowania i zadawania pytań na czacie;
  • materiały dodatkowe po webinarach w postaci prezentacji od autora i skrótu najważniejszych treści;
  • cztery kursy, każdy złożony z 2–3 modułów;
  • konsultacje merytoryczne z autorem cyklu;
  • udział w spotkaniach online na Facebooku, podczas których autor będzie odpowiadał na pytania i problemy zgłaszane przez uczestników.

 
Program jest silnie osadzony w praktyce szkolnej, skoncentrowany na umiejętnościach praktycznych, a także kompleksowy w merytorycznym ujęciu tematu. Skorzystają z niego głównie poloniści, ale niektóre treści okażą się przydatne także dla nauczycieli szkół podstawowych.

Co nas czeka?

  1. Webinar: Wprowadzenie do pracy z uczniem z doświadczeniem migracji – jak dostosowywać treść i upraszczać materiały?
  2. Kurs: Praktyczne podejście do nauczania gramatyki. Dedukcja vs. indukcja
  3. Webinar: Rozumienie ze słuchu i mówienie jako podstawy komunikacji ucznia
  4. Kurs: Projektowanie materiałów rozwijających sprawność w czytaniu ze zrozumieniem i pisaniu
  5. Webinar: ABC tworzenia ramowego programu kursu języka polskiego jako obcego
  6. Kurs: Tworzenie angażujących lekcji języka polskiego jako obcego w duchu podejścia zorientowanego na działanie
  7. Webinar: Razem, a nie osobno. Rozwijanie kompetencji interkulturowej uczniów
  8. Kurs: Jak oceniać uczniów z doświadczeniem migracji? Projektowanie sprawdzianów, testów i pomocy stanowiących użyteczną informację zwrotną dla ucznia i nauczyciela

 
Zapisy na pierwszy webinar już trwają!

webinary

Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół podstawowych. Dowiedzą się Państwo:

  • o czym warto pamiętać, organizując pracę w klasie zróżnicowanej kulturowo;
  • na co warto zwrócić uwagę i jakie podjąć działania, aby uniknąć nieporozumień komunikacyjnych oraz przeciwdziałać konfliktom na tle kulturowym między uczniami;
  • w jaki sposób formułować polecenia zadań i przeredagowywać ich treść, żeby mogli je wykonać uczniowie z innych krajów.

 
Spotykamy się na platformie Mobilna szkoła. TUTAJ znajdą Państwo szczegóły dotyczące całego Programu, a TUTAJ można się zapisać na pierwszy webinar. Udział w webinarach i kursach jest bezpłatny. Odpłatne są zaświadczenia i egzaminy. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie choć trochę wesprzemy Państwa w tej niewątpliwie trudnej sytuacji.