Dlaczego ręcznie? Ręczne pisanie to czynność złożona. Mózg się przy niej nie nudzi, bo pisanie aktywuje wiele ośrodków – te odpowiedzialne za koncentrację, orientację przestrzenną, umiejętność rozwiązywania problemów i syntetyzowania danych. Usprawnia tym samym proces uczenia się. Pisanie na klawiaturze nie daje takich korzyści – informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się opinie ekspertów.

Amerykańscy naukowcy Pam A. Mueller z Uniwersytetu Princeton i Daniel M. Oppenheimer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles sprawdzali, jak radzą sobie z nauką studenci, którzy w trakcie zajęć prowadzą zapiski na laptopach, a jak ci, którzy notują ręcznie. Badanie wykazało, że „analogowcy” wypadają lepiej od „laptopowców”. 

„Pisząc ręcznie – robimy to wolniej. Nie nadążamy więc z zapisywaniem każdego usłyszanego słowa. Chcąc nie chcąc, musimy analizować to, co słyszymy, robić tego syntezę i dopiero takie streszczenie zapisywać. To powoduje głębokie przetwarzanie informacji i lepsze jej zapamiętywanie.” – tłumaczą psychologowie.

Dzieci uczone pisania wypracowań ręcznie, piszą je szybciej i lepiej. Przekształcanie myśli w znak graficzny wymaga i uwagi, i wysiłku, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie.