Licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego rozpocznie współpracę z Instytutem Onkologii w Warszawie. 17-latka jest autorką bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych. Od kilku lat interesuje się m.in. nanotechnologią, a niedawno zwyciężyła w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory w Gdyni.

Joanna Jurek z I LO w Piotrkowie Trybunalskim już prowadzi badania naukowe i współpracuje z uniwersytetem.

Licealistka opracowała unikalny sposób dostarczenia leków bezpośrednio do komórek nowotworowych raka trzustki. Dzięki temu pomysłowi będzie można uniknąć rozprzestrzenienia się leku np. w krwioobiegu. Rozwiązaniem jest chirurgiczne wszywanie nanowłókien z lekiem w miejsca dotknięte nowotworem.

Joanna została zaproszona na spotkanie z ministrem zdrowia, który zaproponował jej współpracę i wsparcie naukowe ze strony warszawskiego Instytutu Onkologii.

„Nie ukrywam, że było to jedno z moich największych marzeń, ale wydawało się realne dopiero na etapie studiów lub doktoratu. Czeka mnie na pewno bardzo dużo pracy, ale to też otwarcie takich drzwi, które wydawały się zamknięte” – powiedziała „Dziennikowi Łódzkiemu” Joanna Jurek.

Młodzi naukowcy co roku biorą udział w organizowanych w całej Polsce festiwalach naukowych oraz Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory, którego finał odbywa się w Gdyni. Są tam prezentowane pomysły nastolatków, którzy już w liceum prowadzą swoje badania naukowe z wielu dziedzin, m.in. medycyny, informatyki, teleinformatyki etc. E(x)plory to przede wszystkim przestrzeń do wymiany informacji i wyników badań miedzy młodymi naukowcami a autorytetami naukowymi z całego świata, przedstawicielami przedsiębiorstw, organizacjami pozarządowymi oraz uczelniami. 

Na stronie konkursu nauczyciele mogą znaleźć niezbędne wskazówki dotyczące wsparcia dla młodych naukowców: http://explory.pl/dla-rodzicow-i-nauczycieli