Tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii uhonorowano trzech amerykańskich naukowców: Martina Karplusa, Michaela Levitta i Arieh Warshela „za chemiczne eksperymenty w cyberprzestrzeni”– podał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

W latach 70. ci naukowcy stworzyli podstawy pod potężne programy używane do zrozumienia i przewidywania procesów chemicznych. Modele komputerowe odzwierciedlające procesy zachodzące w prawdziwym świecie są kluczowe dla całej współczesnej chemii. Dzięki nim przemysł farmaceutyczny może szybciej tworzyć nowe leki, a przemysł motoryzacyjny wykorzystywać skuteczniejsze katalizatory.

Podczas telekonferencji Arieh Warshel powiedział: „Nagroda, którą otrzymałem, jest za rozwój metody, która pozwala odkryć, jak białka tak naprawdę działają. Wymagane do tego jest modelowanie komputerowe. Gdy np. enzymy trawią jedzenie, my chcemy dokładnie sprawdzić, jak to działa. Jedni chcą robić na tej podstawie leki, w moim przypadku chodziło o zaspokojenie zwykłej ciekawości”.

Martin Karplus urodził się w 1930 r. Jest amerykańskim chemikiem pochodzenia austriackiego. W 1953 r. doktoryzował się na Politechnice Kalifornijskiej. Od 1966 r. pracuje na Harvardzie, a od 1996 r. współpracuje z Uniwersytetem Louisa Pasteura w Strasburgu.
Michael Levitt urodził się w 1947 r. w RPA. W 1971 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Od 1987 r. pracuje na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda.
Arieh Warshel urodził się w 1940 r. w Izraelu. Studiował w Instytucie Technologii Technion w Hajfie. Jest czwartym absolwentem tej uczelni, który otrzymał Nagrodę Nobla. Pracował w Instytucie Nauki Weizmanna oraz na Uniwersytecie Harvarda. Od 1976 r. związany z Uniwersytetem Południowej Kalifornii.