Trwa akcja czytelnicza Biblioteki BratkoGórze, w której główną rolę odgrywają bajki terapeutyczne Bratka. Nauczyciele klas 1–3 oraz terapeuci pedagogiczni znają go m.in. z serii Ortograffiti. Bajki terapeutyczne z jego udziałem nie tylko bawią, lecz także wspierają dzieci w radzeniu sobie z emocjami i codziennymi wyzwaniami. Zachęcamy do dołączenia do tej wyjątkowej zabawy literackiej.

 

Kilka słów o mocy bajek terapeutycznych i o ich bohaterze – Bratku 

Zapraszamy do wspólnej podróży do świata bajek terapeutycznych Bratka, które wspierają dzieci w radzeniu sobie z emocjami, trudnościami oraz rozwijają wyobraźnię. Razem sprawmy, aby magia tych bajek dotarła do jeszcze większej liczby dzieci!

Tak organizatorki akcji #ZaczytanizBratkiem, Katarzyna Otka i Anna Stoltman-Białek z Biblioteki BratkoGórze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogórzu, zachęcają do przyłączenia się do wspólnej zabawy.

Bratek to bohater serii Ortograffiti, który towarzyszy dzieciom w chwilach radości oraz momentach pełnych wyzwań. Pomaga im pokonywać trudności i radzić sobie z emocjami. Bajki z jego udziałem bawią, a także wspierają rozwój emocjonalny oraz uczą empatii i redukują stres.
 

 
Czytanie z dziećmi bajek terapeutycznych z Bratkiem:

  • pomaga im lepiej rozumieć siebie, swoje emocje i otoczenie,
  • wspiera ich w trudnych sytuacjach,
  • rozwija empatię i eliminuje niepożądane zachowania,
  • zapewnia wsparcie emocjonalne i pomaga budować pozytywne relacje.

 
Przykłady dotychczasowych akcji #ZaczytanizBratkiem

 

Akcja #ZaczytanizBratkiem trwa już od grudnia 2024 r., a jej finał jest przewidywany na koniec roku szkolnego (27 czerwca 2025 r.). Do tej pory wzięło w niej udział mnóstwo osób. Bajki Bratka czytają instytucje, grupy i osoby indywidualne.

Jak dołączyć do akcji #ZaczytanizBratkiem – krok po kroku

Nadal można dołączyć do akcji. Jak to zrobić?

  • Krok 1. Wybierz bajkę z książki „Ortograffiti z Bratkiem. Księga bajek terapeutycznych” autorstwa Izabeli Mańkowskiej i Małgorzaty Rożyńskiej.
  • Krok 2. Nagraj wideo, w którym czytasz wybraną bajkę.
  • Krok 3. Opublikuj nagranie w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #ZaczytanizBratkiem.

 

Kadr z filmu opublikowanego na profilu Biblioteki BratkoGórze na Facebooku

 

#ZaczytanizBratkiem – przykłady akcji, które już się odbyły:

  • ZOBACZ, jak uczestnicy czytają bajkę „O tym, jak przełamywać nieśmiałość i gimnastykować język, by wyraźniej mówić” (dr Anna Walencik-Topiłko).
  • ZOBACZ, jak uczestnicy czytają bajkę „O tym, jak Ela pozbyła się byków z pisanki i zaskoczyła tym koleżanki” (p. Agnieszka Hołubowska).
  • ZOBACZ, jak uczestnicy czytają bajkę „O tym, jak wywołać radość” (Wiktoria, Weronika i Nikola z klasy 1D, V Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Koszalinie).
  • ZOBACZ, jak uczestnicy czytają bajkę „O tym, jak pokonać własne słabości i poradzić sobie z tremą” (p. Katarzyna Marzec-Okoń).

  
 
Wszystkie filmy powstałe w ramach akcji można obejrzeć na profilu organizatora – Biblioteki BratkoGórze – na Facebooku, TUTAJ.

Oprócz Wydawnictwa Operon, patronat nad projektem objęli również Izabela Mańkowska – współautorka bajek Bratka, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Polskie Towarzystwo Dysleksji oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie.

Seria Ortograffiti z Bratkiem

ORTOGRAFFITI Z BRATKIEM DLA KLAS I–III. WERSJA 90 MINUT jest przeznaczona dla tych nauczycieli, którzy prowadzą 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych lub dydaktyczno-wyrównawczych w tygodniu w danej grupie.

 
ORTOGRAFFITI Z BRATKIEM DLA KLAS I–III. WERSJA 45 MINUT jest przeznaczona dla tych nauczycieli, którzy prowadzą 1 godzinę zajęć korekcyjno-kompensacyjnych lub dydaktyczno-wyrównawczych w tygodniu w danej grupie.