Jak wskazują wyniki prowadzonych badań, samotność była częstym zjawiskiem jeszcze przez pandemią COVID-19. Teraz, ze względu na konieczność zachowania dystansu i izolacji społecznej, coraz częściej pracujemy zdalnie i zamykamy się w czterech ścianach. Kilka interesujących faktów na temat izolacji, samotności i ich wpływie na nasze zdrowie przeczytają Państwo w poniższym artykule. 

 

Tak naprawdę samotni jesteśmy wtedy, kiedy sami od ludzi odchodzimy.

– ks. Jan Twardowski
 

Samotność a stan naszego zdrowia

Dowody na potwierdzenie dobrze znanego powiedzenia, że człowiek jest istotą społeczną, możemy dostrzec na każdym kroku. Dzięki relacjom międzyludzkim czy współpracy rozwijamy się zarówno indywidualnie, jak i jako społeczeństwo. Jesteśmy jednym z niewielu gatunków na planecie – jeśli nie jedynym – którego przedstawiciele są gotowi do osobistych poświęceń na rzecz nieznajomych i niespokrewnionych z nimi Innych. Wymowny jest też fakt, że nawet w więzieniach kara izolatki uchodzi za wyjątkowo dotkliwą – pisze Markham Heid, dziennikarz publikujący m.in. w „Time”. W artykule zatytułowanym „Człowiek społeczny” Heid porusza wiele wątków związanych z relacjami międzyludzkimi i odwołuje się do wyników badań naukowych wskazujących na to, że samotność, która nam doskwiera, może dokonać takich samych zniszczeń w naszym organizmie jak stres. Jeśli towarzyszy nam długotrwale, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym po choroby serca.

Konieczność zachowywania dystansu społecznego wywołana pandemią COVID-19 powoduje, że ludzie na całym świecie spędzają w samotności lub w niewielkich grupkach więcej czasu niż kiedykolwiek. Mimo że pandemia jest dla nas wciąż nowym i niezbadanym zjawiskiem, to szkody będące efektem izolacji społecznej i wiążącą się z nią samotnością były przedmiotem wielu badań. W roku 2020 czasopismo „The Lancet” opublikowało wyniki badań mówiących o tym, że brak kontaktu z innymi prowadzi do poczucia izolacji, co z kolei sprzyja odczuwaniu przygnębienia i lęku. Potrzeba łączności społecznej jest głęboko wpisana w charakterystykę człowieka – piszą autorzy badania. Zdaniem badaczy izolacja jest silnie powiązana z obniżeniem nastroju oraz funkcji kognitywnych człowieka, zaburzeniami snu oraz wzrostem poziomu odczuwanego stresu, jak również masy ciała. Niepokojące wnioski w aspekcie walki z pandemią dotyczą wpływu izolacji na spadek odporności.
 

Samotność a izolacja

izolacja ludzi

Profesor psychiatrii na Uniwersytecie Toronto Roger McIntyre twierdzi, że izolacja często prowadzi do samotności, którą badania naukowe wiążą ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, otyłości, depresji oraz samobójstwa. W niektórych przypadkach ryzyko związane z samotnością przewyższa ryzyko palenia paczki papierosów dziennie – dodaje. Profesor podkreśla, że terminy „samotność” oraz „izolacja społeczna” często występują razem, jednak nie należy ich mylić i stawiać między nimi znaku równości. Samotność może nam doskwierać również w sytuacji, kiedy jesteśmy otoczeni przez innych ludzi. Pojawia się wtedy, kiedy występuje rozdźwięk między pragnieniem interakcji z innymi a faktycznie zachodzącą relacją. Należy podkreślić, że samotność prowadzi do przyjmowania postaw obronnych, drażliwości, przygnębienia. Łączy się ją również ze zwiększeniem ryzyka przedwczesnej śmierci aż o 26 procent.

Specjalizująca się w dziedzinie psychiatrii i neuronauki behawioralnej na Uniwersytecie Chicago dr Stephanie Cacioppo w toku prowadzonych badań ustaliła, że człowiek współczesny jest wręcz przystosowany do spędzania czasu z innymi ludźmi, a poczucie samotności jest sygnałem, który wyewoluował dla naszej ochrony.

Jak zatem zwalczać samotność w dobie pandemii? Profesor McIntyre twierdzi, że wykorzystanie technologii do interakcji ze znajomymi lub członkami rodziny jest znakomitym pomysłem. Czy wyjście na kawę z przyjaciółką różni się od spotkania na wideoczacie? Więcej ciekawych wniosków dotyczących alternatywnych sposobów walki z samotnością w czasach zwiększonej konieczności izolacji społecznej przeczytają Państwo na łamach magazynu Wszystko Co Najważniejsze w artykule Markhama Heida. Na temat tego, dlaczego potrzebujemy siebie nawzajem i czym jest mózg społeczny, pisaliśmy także TUTAJ.  

 

Źródło:

Markham Heid , Człowiek społeczny, https://wszystkoconajwazniejsze.pl/markham-heid-czlowiek-spoleczny/ (dostęp: 20.01.2022).