Tradycyjny model żywienia w formie piramidy powoli się dezaktualizuje. Niewielkie zmiany wprowadzane w piramidzie nie uchroniły jej przed dezaktualizacją w świetle obecnych badań i potrzeb globalnych. Dieta planetarna, bo o niej mowa, łączy potrzeby człowieka i ekologii globu.

 

Dietetyczne wyzwania dla zdrowia

Przetworzona żywność uboga w składniki odżywcze, duże spożycie soli, cukru i czerwonego mięsa punktowane są na pierwszym miejscu dietetycznych błędów Polaków. Przeprowadzone badania wykazały, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wzrostu występowania chorób cywilizacyjnych, ale też przede wszystkim do zatrzymania procesu wydłużania się życia wśród mieszkańców krajów europejskich. Oznacza to konieczność skorygowania zwyczajów dotyczących codziennej diety, aby właściwie dbać o zdrowie. Eksperci
w dziedzinie zdrowia publicznego skłaniają się przede wszystkim ku zwiększeniu spożycia warzyw i owoców na ograniczenia nie tyle produktów odzwierzęcych, ile z samego mięsa. Nadal zaleca się spożywanie pewnej ilości nabiału, ale dominującą pozycję tracą produkty zbożowe.
 

Jarosze ratunkiem dla planety

kula ziemska sztucce

Dieta oparta na warzywach, ze śladową ilością ryb, ale bez udziału innego mięsa, znana jest od lat. Badacze i eksperci skłaniają się ku rozszerzeniu definicji o konkretne wytyczne i określenie jej jako diety planetarnej, czyli proekologicznej w obrazie całej planety. Zwraca się uwagę na olbrzymi udział zasobów koniecznych do produkcji mięsa i wyrobów związanych z tą gałęzią przemysłu. Co równie ważne, niwelowanie śladu węglowego oraz optymalne dobranie składników dla danych populacji zakłada lokalność spożywanych produktów. Nowatorskie podejście do globalizacji zakłada zatem dzielenie się wiedzą i spostrzeżeniami na całym świecie, ale przy tym powrót do najbliższych źródeł zdobywania żywności, w przewadze żywności roślinnej.

W raporcie z piątego Narodowego Kongresu Żywieniowego badacze z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przedstawiają założenia diety planetarnej jako remedium na globalny kryzys ekologiczny i rosnący kryzys zdrowia. Raport dostarcza informacji o pestycydach, żywności GMO czy suplementacji. Ważne i ciekawe są również wskazówki dążenia do ideału żywienia
w trzech krokach, by zamiast rewolucji dietetycznej w swojej kuchni wprowadzać stopniowe i trwałe zmiany na lepsze. Zachęcamy do lektury!
 

Źródło:

https://kongres-zywieniowy.waw.pl/wp-content/uploads/2020/10/BIULETYN-V-NARODOWEGO-KONGRESU-ZYWIENIOWEGO-min.pdf