Dlaczego warto czytać… na głos
27/09/2021O tym, że czytanie łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Na temat korelacji nawyku codziennego czytania z wydłużeniem życia człowieka, a także poprawy kondycji emocjonalnej oraz zachowywania lepszej ogólnej sprawności umysłowej pisaliśmy TUTAJ. Dziś chcemy przedstawić Państwu kilka naukowych argumentów za tym, aby czytać na głos i zachęcać do tego uczniów.
Czytanie na głos pomaga nam w zapamiętywaniu. Ludzie lepiej zapamiętują słowa, jeśli przeczytają je na głos. W zapamiętywaniu pomaga tzw. efekt produkcji – wytwarzanie mowy i słuchanie własnego głosu – czytamy na stronie Fundacji PAP.
Co o czytaniu na głos mówią wyniki badań?
Czytanie na głos wspomaga pamięć
Zbliżają się długie jesienne wieczory, które skutecznie możemy umilić sobie lekturą. Stanowi ona doskonałą odskocznię od codzienności. Wspominaliśmy Państwu już o tym, że zaledwie półgodzinne czytanie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, uregulowania rytmu serca i redukcji stresu w sposób zbliżony do ćwiczeń jogi. Dziś piszemy o innych dobroczynnych właściwościach czytania, tym razem na głos.
Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez badaczy z Uniwersytetu Montrealskiego dowodzi, że czytanie na głos wspomaga pamięć. Uczestnicy badania mieli za zadanie przeczytać listę słów, a następnie zrobić to jeszcze raz po cichu, następnie bezgłośnie poruszając ustami, powtarzając słowa na głos, śledząc je na ekranie lub powtarzając słowa na głos, kierując wypowiedź do drugiej osoby. Na końcu eksperymentu okazało się, że najwięcej wyrazów zapamiętali uczestnicy, którzy wypowiadali słowa na głos w kierunku drugiej osoby. Najgorzej natomiast szło tym, którzy czytali po cichu.
W innym badaniu specjaliści z Uniwersytetu Waterloo zastosowali zbliżoną metodę, w której poprosili 95 ochotników o: przeczytanie słów po cichu, wysłuchanie, jak czyta je ktoś inny, odsłuchanie nagrania zawierającego słowa czytane samodzielnie lub odczytanie wyrazów na głos. Wyniki badania pokazały, że najwięcej zapamiętały osoby, które czytały sobie na głos. Nasze badanie potwierdza, że uczeniu się i zapamiętywaniu sprzyja aktywne zaangażowanie – podsumowuje prof. Colin M. MacLeod. Wyniki badań pokazują, że czytanie na głos i słuchanie własnego głosu umożliwia przenoszenie informacji do pamięci długotrwałej. O szczegółach badania przeczytają Państwo TUTAJ.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Nieprzypadkowo temat dotyczący czytania na głos poruszamy teraz. 29 września, czyli już w najbliższą środę, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tego powodu szczególnie warto promować zarówno czytelnictwo, i czytanie na głos, które – jak wskazują wyniki badań – jest skuteczną formą zapamiętywania. Pamiętajmy również o tym, że przykład płynący z góry, czyli czytający na głos dorośli, będzie wstępem do sukcesu promowania czytelnictwa wśród młodzieży i dzieci.
Polecamy rozpocząć czytanie na głos od naszego krótkiego tekstu.
Źródło: Nauka w Polsce, Czytanie na głos wspomaga pamięć, PAP (dostęp: 23.09.2021).