W związku z wojną w Ukrainie i napływem do Polski uchodźców Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło nowe regulacje prawne, które mają ułatwić organizowanie nauki uczniów przybywających z terytorium państwa ukraińskiego. MEiN podjęło działania mające na celu ułatwienie funkcjonowania ukraińskich dzieci w polskich szkołach oraz zatrudnianie obywateli Ukrainy. Minister edukacji podkreśla jednocześnie, że najbardziej właściwe w obecnej sytuacji jest organizowanie nauki dzieci ukraińskich w formie oddziałów przygotowawczych.

 

dzieci z ukrainy

 

Ułatwienie zatrudniania kadry pedagogicznej i pomocy nauczyciela w szkołach

W szkołach i w przedszkolach, w których utworzono dodatkowe oddziały w związku z przyjęciem dzieci i uczniów przybyłych z terytorium Ukrainy:

  • w roku szkolnym 2021/2022 dyrektor może przydzielić nauczycielowi, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć;
  • dyrektor szkoły może zatrudnić nauczycieli korzystających z uprawnień do świadczenia kompensacyjnego bez zawieszenia prawa do tego świadczenia.

 
Pracę na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe, może podjąć nauczyciel korzystający z uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego, bez zawieszenia prawa do tego świadczenia; z tej możliwości mogą skorzystać nauczyciele znający język, którym posługują się dzieci i młodzież przybywające z Ukrainy.

W roku szkolnym 2021/2022 pracę na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe, mogą podjąć osoby niebędące obywatelami polskimi, które posługują się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Takie osoby mogą zgłosić się do pomocy bez konieczności potwierdzenia znajomości języka polskiego wymaganymi dokumentami. Więcej informacji na temat zatrudniania obywateli Ukrainy na stanowisku nauczyciela znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 
Ukraiński system oświaty – materiały informacyjne 

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i napływem do Polski uchodźców z terytorium państwa ukraińskiego do przedszkoli i szkół w Polsce przyjmowane są licznie dzieci i młodzież z Ukrainy. Aby optymalnie zorganizować dalsze ich kształcenie w naszym kraju, przydatna jest wiedza o ukraińskim systemie oświaty – napisał minister edukacji i nauki w liście skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Obowiązek pobierania nauki w Ukrainie rozpoczyna się w wieku 6 lat. Obecnie, po reformie edukacji wprowadzonej w 2017 r. edukacja szkolna jest stopniowo wydłużana z 11 do 12 lat i realizowana na 3 poziomach: szkoła podstawowa ‒ 4 lata (od 2018 r.), szkoła średnia niższa ‒ 5 lat (od 2022 r.) ‒ szkoła średnia wyższa (pełne wykształcenie średnie) ‒ obecnie 2 lata (3 lata od 2027 r.).

Szkoły w Ukrainie pracują w trybie zdalnym, a na stronie internetowej Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy oraz Instytutu Modernizacji Treści Edukacyjnych dostępne są cyfrowe wersje (pliki PDF) podręczników do wszystkich klas (1–9) oraz inne materiały dydaktyczne, w tym słowniki (również ukraińsko-polski).

Pismo wraz z programami nauczania dla trzech kolejnych etapów edukacyjnych znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 
Akcja #SzkołaDlaWas 

150 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej 30 marca. Minister edukacji wskazywał, że zdecydowana większość ukraińskich dzieci jest jeszcze poza polskim system edukacji. Część z nich korzysta z nauki zdalnej i łączy się ze swoimi klasami. Ci uczniowie – zgodnie z obowiązującymi przepisami – są zwolnieni z obowiązku szkolnego. W ramach akcji #SzkołaDlaWas zorganizowano zbiórkę sprzętu komputerowego, który będzie dystrybuowany wszystkim dzieciom potrzebującym tego sprzętu w celu łączenia się z klasami ukraińskimi. Podmioty, które chcą nieodpłatnie przekazać sprzęt (minimum 10 sztuk), mogą zgłosić się na adres mailowy [email protected]. Dary trafią do specjalnych centrów serwisowych, w których sprzęt zostanie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany do użytku szkolnego. Następnie zostanie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują chęć kontynuowania nauki w Polsce w ramach ukraińskiego systemu oświaty. Więcej informacji o akcji można przeczytać TUTAJ.

Artykuł na temat tworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy opublikowaliśmy dla Państwa w ubiegłym tygodniu – znajdą go Państwo TUTAJ.

 

Źródła:

  1. MEiN, Zatrudnianie kadry pedagogicznej i pomocy nauczyciela w szkołach – informacja dla obywateli Ukrainy, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zatrudnianie-kadry-pedagogicznej-i-pomocy-nauczyciela-w-szkolach--informacja-dla-obywateli-ukrainy (dostęp: 31.03.2022).
  2. MEiN, Szkoła dla Was – wsparcie ukraińskich uczniów, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-dla-was--wsparcie-ukrainskich-uczniow (dostęp: 31.03.2022),
  3. MEiN, Ukraiński system oświaty – list Ministra Edukacji i Nauki, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ukrainski-system-oswiaty--list-ministra-edukacji-i-nauki(dostęp: 31.03.2022).