Czy powtarzane nagminnie „nie mam na nic czasu” jest Państwu dobrze znane? Może to oznaczać, że każdego dnia tracimy kilka cennych minut, a może nawet godzin. Nieświadomie wielu z nas dużo czasu poświęca na czynności bezcelowe, które rozpraszają naszą uwagę i kradną to, czego odzyskać się nie da. A może warto dokonać zmiany?

 

baner nie mam na nic czasu

Czas pod kontrolą 

Kiedy ostatnio przeczytali Państwo książkę tylko dla relaksu? Albo poświęcili popołudnie wyłącznie na rozwijanie swoich pasji, niezwiązanych z codzienną pracą? Jeśli jedyną odpowiedzią, która ciśnie się na usta, jest – nie mam na to czasu, to może warto na chwilę zwolnić i przyjrzeć się, na co właściwie mają Państwo czas? Zachęcamy do szczerej odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Ile czasu poświęcam na bezcelowe przeszukiwanie internetu?
  • Ile czasu dziennie/tygodniowo spędzam w ulubionych portalach społecznościowych (social mediach)/aplikacjach?
  • Ile czasu spędzam na oglądaniu telewizji/serialu?
  • Ile czasu spędzam na rozmowach poświęconych jedynie narzekaniu/plotkowaniu?
  • Ile czasu zajmuje mi wykonywanie czyichś obowiązków, gdyż nie potrafię być asertywny?
  • Ile czasu zajmują mi niepotrzebne kłótnie?
  • Jak często sprawdzam skrzynkę mailową?

 
To tylko kilka prostych pytań dotyczących czynności, na które czasu tracić nie warto, a których ograniczenie pomoże zaoszczędzić cenne godziny. Pamiętajmy, że 1 godzina zmarnowana w ciągu każdego dnia da nam aż 365 godzin w roku, czyli ponad 15 dni!

Globalne statystyki wskazują na to, że średnio użytkownicy platform społecznościowych spędzają tam 2,5 godziny dziennie. Każdy z nas może w prosty sposób sprawdzić na swoim telefonie, ile godzin dziennie korzysta z telefonu, ile czasu spędza w social mediach, a także ile poświęca na odpowiadanie na maile czy korzystanie z ulubionych aplikacji.

Co ciekawe, również na codziennej czynności, takiej jak sprawdzanie i odpisywanie na maile, możemy sporo czasu zaoszczędzić, tylko dzięki temu, że nie będziemy na nie odpisywać natychmiast. Profesor Adam Alter, wykładowca Uniwersytetu Nowojorskiego, autor książki Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom”, szacuje, że średnio sprawdzamy maile 6 sekund po tym, jak je otrzymamy. Naukowiec zwraca uwagę, że ta praktyka jest niebezpieczna, gdyż wytrąca nas z tzw. strefy produktywności. Badacz podkreśla, że średnio po sprawdzeniu maila potrzebujemy aż 25 minut na to, by powrócić do strefy maksymalnej produktywności. Zwróćmy uwagę, że dziennie otrzymujemy dziesiątki maili. Ile z nich jest naprawdę ważnych i wartych przeczytania? Ile z nich potrafi nas zaabsorbować na dłużej? Skuteczną metodą jest zaplanowanie w ciągu dnia czasu, w którym możemy sobie pozwolić na to, by nie sprawdzać e-maili. Adam Alter porównuje częste sprawdzanie poczty do próby zaśnięcia i jednoczesnego ustawienia budzika, który skutecznie wytrąca nas z głębokiego snu i uniemożliwia osiągnięcie celu, jakim jest regeneracja sił i odpoczynek.

Zastanówmy się również nad kolejnym czasopożeraczem – naszym telefonem. Czy często podczas skupienia i pracy zdarza nam się zupełnie nieświadomie sięgać po telefon i sprawdzać każdą pojawiającą się informację? Aplikacje, które instalujemy na naszych telefonach, często mają włączoną funkcję powiadomień. Może warto je po prostu wyłączyć i mieć dzięki temu większą kontrolę nad skupianiem swojej uwagi na rzeczach ważniejszych?

Powyższe drobne zmiany mogą dać wielki efekt. W kolejnym numerze opiszemy następne proste techniki, które pozwolą znaleźć czas na to, co najważniejsze, i osiągnąć work-life balance. Pamiętajmy, że doba ma tylko i aż 24 godziny, czyli 1 440 minuty, co daje 86 400 sekundy. Niech upłyną one Państwu bez poczucia straconego czasu.
 

Oszczędność czasu na przygotowanie do lekcji 

Dla wszystkich wychowawców mamy dobrą wiadomość! Jeśli stoją dziś Państwo przed dylematem, czy wyszukiwać, opracowywać lub udoskonalać materiały do wyświetlania uczniom, czy może postawić na poszukiwanie nowych sposobów na jeszcze bardziej efektywne i angażujące lekcje wychowawcze, zapraszamy TUTAJ. Z kolej nauczycieli szkół ponadpodstawowych zachęcamy do zapoznania się z tekstem o GOTOWYCH rozwiązaniach na KAŻDĄ lekcję TUTAJ.

 

Źródła:

  1. Global Social Media Stats, https://datareportal.com/social-media-users (dostęp: 19.01.2022).
  2. Adam Alter, Most work emails are opened within 6 seconds – here's how it affects your productivity,https://www.businessinsider.com/work-login-emails-affects-productivity-2017-3?IR=T(dostęp: 19.01.2022).
  3. Kazimierz Ogorzelec, Wiedza o sobie jako czynnik sprzyjający zarządzaniu czasem pracy i kreowaniu własnego wizerunku w kontekście zarządzania operacyjnego. Stan i wyzwania,https://pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-45.pdf#page=123 (dostęp: 19.01.2022).