Zajęcia z wychowawcą – gotowe pomysły, prezentacje i scenariusze lekcji! Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tematami, które warto poruszyć z uczniami na lekcjach wychowawczych. Początek nowego roku kalendarzowego to dobra okazja, by porozmawiać z uczniami na temat wszechobecnych w naszym życiu zmian – dotyczących nie tylko naszych noworocznych postanowień i kształtowania nawyków, lecz także relacji z innymi, naszej reakcji na sytuacje stresowe czy istotności poczucia sprawstwa oraz wdzięczności. Zachęcamy do zapoznania się z tematami zajęć i gotowymi materiałami.

Ważna lekcja wychowawcza 

Relacyjna rola szkoły i wychowawcy wybrzmiewa bardzo głośno. Według wielu raportów i ekspertów to osobisty i szczerze relacyjny kontakt jest najbardziej poszukiwaną wartością w szkole. Tym samym wzrasta znaczenie zajęć z wychowawcą, które są wolne od ograniczeń podstawy programowej i pozwalają na bycie z wychowankami tu i teraz.

W poprzednim oraz obecnym roku szkolnym tempo zmian zwiększyło się. Dobrostan, będący fundamentem dla innych procesów zachodzących w szkole, wraz z budowaniem wzajemnego zaufania i osobistym kontaktem stanowią jedne z najbardziej pożądanych i podkreślanych zadań. W obliczu niepewności i lęków związanych z pandemią tematy takie jak strach, reakcja na zmiany i stres wymagają większej uwagi oraz edukacji w zakresie skutecznego radzenia sobie z nimi.

Jak radzić sobie ze stresem – sprawdź gotowy scenariusz 

Wśród tematów, z których zostały opracowane prezentacje multimedialne wraz ze scenariuszami zajęć, znajdą Państwo między innymi:

- Jak radzić sobie ze stresem?

- Światem rządzi zmiana. Najlepiej zacznij ją od siebie.

- Strach ma wielkie oczy! O technikach radzenia sobie ze strachem i lękiem.

- Chcę, mogę, zrobię! O pewności siebie i budowaniu sprawstwa.

- Racja czy relacja? Czyli o tym, jak kształtować dobre relacje.

- Mały stresik nie jest zły, czyli jak radzić sobie ze stresem.

- Rozwijam skrzydła, czyli o budowaniu samoświadomości i samoakceptacji.

- Jak przekuć porażki w sukces, czyli nie cel, a droga.

- Jestem wdzięczny za wiele, a Ty? Czyli jak praktykować wdzięczność.

 

Jeśli chcą Państwo skorzystać z pomysłów i gotowych materiałów na swoich zajęciach podczas zajęć z wychowawcą, zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszami zajęć, które udostępniamy w Multitece i w aplikacji Operon 45.

Udostępnione prezentacje składają się z listy tematów i przypisanych do nich materiałów multimedialnych, w tym m.in. wstępów do lekcji, filmów, plansz, schematów i zadań. Prezentacje można wyświetlić uczniom ze smartfona, korzystając z aplikacji Operon 45, lub z komputera, przy użyciu Multiteki. Sprawdzą się zarówno na lekcjach stacjonarnych jak i zdalnych.

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia gotowych rozwiązań na zajęcia z wychowawcą, które zostały stworzone we współpracy z Martą Badowską, Przemkiem Staroniem i Martą Młyńską!