kobieta z książką wygłasza mowę
Od 19 lat w ramach Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej dowiadujemy się, od kogo warto uczyć się pięknej mowy. Grono ekspertów złożone z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka nominowało 12 kandydatów.

 

 
Nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

W ramach Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej nominowano 12 osób – znanych zarówno powszechnie, jak i lokalnie. Rada programu złożona z wybitnych językoznawców, literaturoznawców oraz socjologów języka dokonała selekcji spośród 80 osób, które w sposób mistrzowski posługują się językiem polskim. Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: autor tekstów piosenek, dramaturg, poeta i scenarzysta – Jacek Cygan, skoczek narciarski – Kamil Stoch oraz przewodniczka po Zamku w Malborku i muzyk – Marta Szewczyk.

Placówki Nominowane do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

Dodatkowo nominację do Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej wręczono przedstawicielom 5 instytucji publicznych, które promują wzorcową polszczyznę. Wśród nich znalazły się m.in. Redakcja Programu 2 Polskiego Radia i Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Wyróżnienia specjalne

Zanim ogłoszono listy nominowanych, wręczone zostały Złote Laury dla pisarki – Olgi Tokarczuk i tłumacza literatury hiszpańskiej  Carlosa Marrodana. Złoty Laur to wyróżnienie specjalne, przyznawane za propagowanie najlepszych wzorców polszczyzny przez  laureatów poprzednich edycji konkursu.

Zasady plebiscytu

Na swojego faworyta można głosować do 26 września. Laureatów konkursu poznamy 30 września podczas gali finałowej.
 

Pełna lista nominowanych osób i instytucji znajduje się na stronie internetowej programu.

Źródło: http://www.mistrzmowy.pl/