Od początku wakacji przekonujemy Państwa, że najlepszą formą wypoczynku jest podejmowanie aktywności i nauka nowych rzeczy. Dzięki nim naładowujemy baterie na cały rok szkolny. Tym razem polecamy fotografię. Dlaczego warto poznać jej tajniki i co wspólnego ma nauczyciel z fotografem?

 

 
Dlaczego warto poznać tajniki fotografii?

W związku z rozwojem technologii każdy może robić zdjęcia. Uwieczniamy ważne momenty, wyjątkowe chwilę. Ale to nie znaczy, że wszyscy jesteśmy fotografami! Możemy mieć dobre oko, wyczucie i talent, lecz to nie wszystko. Jeśli lubią Państwo kolekcjonować wspomnienia, to warto zadbać o ich jakość. Dopiero gdy poznamy rzemiosło i technikę, możemy naprawdę rozwinąć swój warsztat. Znajomość tajników fotografii sprawia, że robienie (i odczytywanie) zdjęć jest bardziej świadome i przyjemniejsze. Powoduje, że przestajemy „pstrykać”, a zaczynamy się skupiać i świadomie wybierać momenty warte sfotografowania. To czysta radość i przede wszystkim dobra zabawa, przez którą rozwijamy w sobie kreatywność. Oprócz dokumentowania chwil, dzięki znajomości narzędzi możemy eksperymentować ze światłem, kolorem, kompozycją kadru.

Co wspólnego mają nauczyciel i fotograf?

Fotografia to kolejna metoda poznania świata. Uwieczniamy chwile, aby je zatrzymać na dłużej. Żeby nie umknęły nam sprzed oczu, musimy wykazać się refleksem, który może okazać się przydatny w pracy z uczniami –szybka reakcja pozwala zauważyć i docenić starania każdej osoby w klasie. Dobry fotograf, aby nie spłoszyć albo nie zranić modela czy obiektu, stara się być empatyczny – podobnie nauczyciel w szkole wczuwa się w sytuację uczniów i stara się ich zrozumieć. Dlatego ćwiczenie uważności oraz obserwacji przez robienie zdjęć może okazać się przydatne przed powrotem do szkoły. A jak wiadomo trening czyni mistrza!

Zakochaj się w fotografii

Wszystkich Państwa – zarówno pasjonatów, początkujących, jak również amatorów dokumentowania wydarzeń – Wydawnictwo Operon zaprasza na bezpłatny wakacyjny kurs – Zakochaj się w fotografii. Jak się zapisać? Szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ.