Chociaż wydaje się, że sukces życiowy czeka przede wszystkim na osoby o wysokim IQ, psycholodzy są zdania, że większe znaczenie mają inne kompetencje. Umiejętności emocjonalno-społeczne, samokontrola i samoregulacja to ważne składniki przepisu na powodzenie w życiu zawodowym i prywatnym.

 

Emocje przede wszystkim

kostki iq eq

Koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera nie jest nowym odkryciem. Pomysł na podzielenie ogólnie pojętego potencjału intelektualnego na osiem odrębnych elementów zrodził się już w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Do dzisiaj koncepcja ta była wielokrotnie analizowana, a jej wycinek zyskał nawet szczególne uznanie świata psychologii. Inteligencja emocjonalna (IE), będąca po części połączeniem inteligencji intrapersonalnej oraz interpersonalnej według Gardnera, to szereg kompetencji skorelowanych z emocjami, które dotyczą zarówno odczuć wewnętrznych człowieka, jak i szeroko rozumianej empatii w stosunku do innych osób. Oprócz relacji z sobą samym i relacji z innymi, inteligencja emocjonalna jest również rozumiana jako zespół cech ilustrujących stosunek danego człowieka do pojawiających się przed nim wyzwań, jego motywacji oraz umiejętności adaptacyjnych. Chociaż trwają naukowe spory dotyczące oddzielenia obszaru inteligencji emocjonalnej od cech osobowości oraz znajomości zasad społecznych, zwolennicy teorii IE podkreślają jej duże znaczenie dla budowania życiowego sukcesu. Kluczową rolę odgrywają tutaj emocje. Osoby z dobrze rozwiniętą inteligencją emocjonalną potrafią lepiej radzić sobie z tym, co same czują, mają również predyspozycje do wspierania osób w swoim otoczeniu, budowania motywacji współpracowników czy rozwiązywania konfliktów.
 

Dojrzałość możliwa do wypracowania

Wysoki poziom inteligencji emocjonalnej jest wypadkową doświadczeń człowieka, jego predyspozycji osobistych oraz pracy nad sobą w kontekście samoświadomości, samooceny czy samoregulacji. Kompetencje z tego zakresu można rozwijać przez całe życie, budując kapitał umiejętności przydatnych w radzeniu sobie z własnymi uczuciami i przeżyciami. Jednoczesne otwieranie się na inne osoby i wrażliwość na potrzeby najbliższego otoczenia wpływają dodatnio na jakość relacji społecznych. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej może wiązać się z wychodzeniem poza strefę komfortu. Uświadamianie sobie własnych emocji, praca nad motywacją wewnętrzną czy powstrzymywanie się przed impulsywnymi reakcjami nie zawsze są proste. O tym, że warto włożyć wysiłek w rozwijanie własnej inteligencji emocjonalnej przekonuje redakcja magazynu „Fokus”. Gorąco zachęcamy do zbadania tego ciekawego tematu.

Zapraszamy także do udziału w webinarze, na którym dowiedzą się Państwo między innymi jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami,które wiążą się z byciem ocenianym/ocenianą. Spotkanie odbędzie się 12 sierpnia, a poprowadzi je Przemek Staroń. Więcej na temat wakacyjnych spotkaniach w ramach cyklu Webinarowe lato 2021 z Przemkiem Staroniem i Jego Gośćmi przeczytają Państwo TUTAJ.

 

Źródła: Inteligencja emocjonalna: czym jest i jak ją budować? 10 oznak ludzi z wysokim IQ emocjonalnym, Fokus, https://www.focus.pl/artykul/inteligencja-emocjonalna-czym-jest-i-jak-ja-budowac-10-oznak-ludzi-inteligentnych-emocjonalnie (dostęp: 02.08.2021).