O tym, jak polubić jesień i być w dobrym nastroju niezależnie od pory roku pisaliśmy TUTAJ. Dziś przedstawiamy kolejne triki z cyklu „Jak szybko poprawić sobie nastrój i nie dać się jesiennej chandrze”. 

 

Wszyscy doskonale wiemy, że przeżywanie emocji wpływa na nasze zdrowie i ciało. Z tego względu każdy zdrowy człowiek pragnie doświadczać w swoim życiu przyjemnych stanów emocjonalnych. Można powiedzieć, że utrzymanie pozytywnego nastawienia jest dla nas czymś naturalnym. Przeżywane emocje pociągają za sobą reakcje somatyczne, takie jak napięcie lub zwiotczenie mięśni czy też przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca. Nasze emocje prezentujemy za pomocą mimiki (uśmiech, marszczenie czoła), a także ekspresji w ciele (np. przygarbienie), którym towarzyszą określone myśli.

Czym jest zatem teoria mimicznego sprzężenia zwrotnego (ang. facial feedback hypothesis)? Czy możemy, odpowiednio sterując naszym ciałem, zmienić przeżywane przez nas emocje? 
 

Teoria mimicznego sprzężenia zwrotnego

kobieta wskazuje na swoj usmiech

W 1988 roku przeprowadzono interesujący eksperyment, którego autorami byli Fritz Strack, Leonard L. Martin oraz Sabine Stepper. Istotą hipotezy badawczej było mimiczne sprzężenie zwrotne. Podczas badania udało się zaobserwować, że wyraz mimiczny może wpływać na aktualnie przeżywane emocje. Przeprowadzony eksperyment polegał na aktywacji mięśni twarzy odpowiedzialnych za uśmiech.

Jedna z grup eksperymentalnych została poproszona o trzymanie ołówka w zębach w taki sposób, aby został zaangażowany mięsień jarzmowy większy, odpowiedzialny za wyrażanie radości. Druga grupa badanych trzymała ołówek jedynie przy pomocy warg, przez co mięsień jarzmowy nie był aktywny – wymuszono w ten sposób minę smutną. W ostatnim etapie badania obu grupom pokazano zabawne komiksy. Grupa „uśmiechnięta” oceniała obrazki jako zabawniejsze. Otrzymane w ten sposób wyniki sugerują, że sama aktywacja odpowiednich mięśni twarzy wystarczy, aby poczuć się bardziej radosnym.
 

Znaleźć sposób na dobry nastrój

Hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego wpisuje się w szerszy nurt metod terapeutycznych opartych na zasadach biofeedbacku. Teoria mimicznego sprzężenia zwrotnego ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Procedurę badania sprzed lat postanowili obecnie odtworzyć badacze z Uniwersytetu Amsterdamskiego, którzy nie zaobserwowali żadnego ze zjawisk potwierdzających eksperyment z roku 1988. Naukowcy są zdania, że nie jest to wystarczający powód do całkowitego odrzucenia hipotezy mimicznego sprzężenia zwrotnego. Przyznają jednocześnie, że rezultaty badania wzbudziły w nich wiele wątpliwości, które mogą zostać rozstrzygnięte przez przyszłe projekty badawcze.

Mimika jest istotnym elementem interakcji społecznej w życiu każdego z nas. Wpływa na to, jak postrzegamy innych oraz jak my jesteśmy postrzegani. Pamiętajmy jednak, że śmiech to zdrowie – powoduje rozluźnienie mięśni i wpływa kojąco na nasze nerwy. Ale to inny temat, który poruszymy wkrótce. Główny wniosek jest dość prosty – mimo że jesień zadomowiła się na dłużej, nie dajmy się chandrze i uśmiechajmy się częściej :)

 

Źródła:

  1. Katarzyna Jakubowska, Anna Piątkiewicz, Bartosz Rubaszewski, Elżbieta Siekierska, Klaudia Tylkowska, Badanie wpływu mimicznego sprzężenia zwrotnego na percepcję zmęczenia, Testy Psychologiczne w Praktyce i Badaniach, 2015, https://pressto.amu.edu.pl/ (dostęp: 28.09.2021).
  2. Wymuszona ekspresja nie zmienia stanu emocjonalnego, Nauka w Polsce.PAP, https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C411843%2Cwymuszona-ekspresja-nie-zmienia-stanu-emocjonalnego.html (dostęp: 28.09.2021).