Polska złota jesień… w szkole
27/09/2021Tęsknisz za latem? Uważasz, że najgorsza część roku właśnie się zaczyna? STOP! Podpowiadamy, jak przestawić się na tryb akceptacji – każda pora jest dobra na to, by mieć dobry nastrój! Z uśmiechem podpowiadamy, jak docenić to, co mamy dziś – piękną, złotą jesień – oraz jak ją przywitać w szkolnych murach.
Jesień to często czas nasilających się sezonowych zaburzeń nastroju. Obniżone samopoczucie, potocznie nazywane sezonową jesienną depresją, nosi nazwę sezonowego zaburzenia afektywnego, pochodzącą od angielskiego seasonal affective disorder o przewrotnym skrócie SAD (ang. smutny). Eksperci tłumaczą te zaburzenia rozregulowaniem naturalnego zegara biologicznego sterowanego u człowieka głównie przez światło, jak i poziom witaminy D, której zdecydowana większość produkowana jest w skórze, podczas eksponowania ciała na światło słoneczne. Ale nie skupiajmy się na tym, czego nam brakuje, lecz na tym, co pozytywnego jesień przynosi ze sobą i co czyni ją naprawdę wyjątkową porą roku.
„Wszystko kryje w sobie piękno, ale nie każdy je widzi”– Andy Warhol.
Jak poradzić sobie z jesienną chandrą?
„(…) często traktujemy pogodę jako czynnik uruchamiający w nas nastroje. Mówimy: „to przez pogodę”. Działamy też zwykle na zasadzie „samospełniającego się proroctwa”. Zła pogoda wywołuje w nas zły nastrój, bo takie mamy w głowie założenie” – mówi dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Jak zatem szukać nie wymówek, ale rozwiązań?
Każdemu może zdarzyć się gorszy dzień. Ważne jest natomiast, by nie poddać się złemu nastrojowi i nie ulec długotrwałej apatii. Pomoże spędzanie czasu na dworze w słoneczne dni, sport, zbilansowana dieta złożona m.in. z kolorowych warzyw i owoców, a także uzupełnienie niedoboru witaminy D3.
Mamy też pewne proste ćwiczenie na poprawę nastroju, które może wykonać każdy!
Ćwiczenie na każdą NIE(pogodę)
Czy znają Państwo osobę w swoim otoczeniu, która jest zawsze na NIE? A może takie osoby są także w Państwa klasach? Przedstawiamy proste ćwiczenie, które raz na zawsze pogromi nawyk narzekania i negatywnego nastawienia. Zachęcamy, by włączyć swoją czujność i na każdy pesymistyczny komentarz znaleźć kontrargument, który podkreśli dobre strony danej sytuacji. Dla przećwiczenia tej umiejętności poniżej podajemy listę miłych rzeczy związanych z jesienną aurą:
- grzybobranie, czyli aktywne spędzenie czasu w lesie – nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dobrze wpływa na nasz dobrostan;
- jesienna herbata – z imbirem, goździkami, cytryną, malinami – jej aromat po powrocie ze spaceru doceni każdy;
- przepiękne bukiety ze złotych i purpurowych liści, które wprowadzają wspaniały klimat do domu;
- długie wieczory z ulubioną książką – jesień jest chyba tą porą roku, kiedy najchętniej oddajemy się lekturom w domowym zaciszu. O korzyściach czytania, również na głos, piszemy TUTAJ;
- cisza i spokój – wybierając się na spacer, można nieco zwolnić tempo, obserwując mniejsze tłumy na ulicach czy drogach rowerowych; sezon turystyczny za nami, więc teraz możemy spokojnie odpocząć również od wyjazdów.
Za co Państwo kochają jesień? Zachęcamy do zadania tego pytania także uczniom. Można je potraktować również jako rozgrzewkę przed rozpoczęciem lekcji i poświęcić minutę na to, by każdy z uczniów wynotował jak najdłuższą listę dobrych stron jesieni. Zwolnienie z odpytywania może być dodatkową motywacją do tego, by uczniowie przyłożyli się do zadania.
Pamiętajmy również o tym, że nie ma złej pogody – są wyłącznie niewłaściwe ubrania.
Przesyłamy Państwu dużo pozytywnej energii. Niech zrekompensuje chwilowo mniejszą ilość słońca!
Źródło:
Marek Matacz, Sezonowa depresja czyli jesień w emocjach, PAP (dostęp: 21.09.2021).