Lato i czas urlopów to doskonały pretekst do tego, aby wprowadzić w życie drobne zmiany, które będą procentowały świetnymi efektami przez cały następny rok.

baner wakacyjna inwestycja

 
Mnogość obowiązków

Już w 2013 roku Instytut Badań Edukacyjnych określił rzeczywisty tygodniowy czas pracy nauczycieli – wynosi on średnio 47 godzin. Duża liczba zadań do wykonania o bardzo różnorodnym charakterze może być czynnikiem bardzo obciążającym. Aby mierzyć się z zadaniami w poczuciu względnego dobrostanu, niezbędne są wypracowane indywidualnie metody i sposoby na realizację kolejnych wyzwań. Odpowiednia organizacja czasu pozwala również w spokoju przyjmować to, co przynosi dzień.

Większość nauczycieli, nawet tych z krótkim stażem, potrafi działać wielozadaniowo, łącząc aktywności z wielu pól i starając się jednocześnie efektywnie oraz kreatywnie wypełniać swoje obowiązki. Nie zawsze udaje się w ten katalog aktywności wpleść zajęcia, które będą sprzyjały odpowiedniej regeneracji i staną się nie tylko źródłem relaksu i przyjemności, lecz także zabezpieczeniem przez pojawieniem się objawów wypalenia zawodowego.

Lato i okres urlopowy mogą stanowić dobry pretekst, aby poszukać dla siebie sposobów na to, jak w katalog codziennych zadań wpleść elementy służące rekreacji i dające wytchnienie w pędzie szkolnego czasu. Taka wakacyjna metamorfoza nawyków może też stać się punktem wyjścia do zmian w życiu, które podniosą jego jakość. Większe zadowolenie z życia może też przełożyć się na wzrost satysfakcji w innych obszarach, w tym zawodowym.
 

Metoda małych kroków

Szukając odpowiednich dla siebie zakresów, które poddane niewielkiej metamorfozie dadzą oczekiwany efekt, warto zastanowić się, jakie tematy znajdują się na szczycie listy priorytetów. Wygospodarowanie dodatkowej godziny w ciągu dnia może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Stąd bardzo istotne jest znalezienie takich obszarów i sposobów, które będą zabezpieczały możliwie najwięcej indywidualnie określonych potrzeb.

Podczas urlopu mamy dużo więcej czasu i możemy go przeznaczyć na zagłębienie się w siebie i trenowanie umiejętności relaksacji. To najlepszy wakacyjny prezent, jaki możemy sobie dać. Wprowadzenie technik relaksacji, prostych do wykonania i niezwykle praktycznych, umożliwi przyjemniejsze i pełniejsze spędzenie urlopu i czerpania radości z wolnych chwil. Jednocześnie pomoże w adaptacji do życia zawodowego i codziennych zadań po powrocie z wakacji. Techniki relaksacji redukują napięcie i ułatwiają harmonijne funkcjonowanie w ciągu całego dnia.

Wakacyjny kurs rozwoju osobistego. Docenić urlop. Czy można nauczyć się skutecznie odpoczywać? – to nasza propozycja kursu, który ma charakter typowo wakacyjny. Pozwala zdobyć nowe umiejętności, ale też odetchnąć od codziennych tematów szkolnych. Zadania proponowane przez autorkę mają bardziej uczyć niż sprawdzać. Największą nagrodą za udział w kursie będzie sprawdzenie zdobytych umiejętności w codziennym życiu i radość z uzyskanych efektów. Kurs znajdą Państwo na platformie Mobilna szkoła TUTAJ.

baner kurs wakacyjny

 

Źródła:

  1. Katarzyna Mamzer, Czy warto zrezygnować z samochodu?, Maraton Pomysłów Społecznych, https://maratonpomyslow.pl/czy-warto-zrezygnowac-z-samochodu/ (dostęp: 29.06.2022).
  2. Anna Trochimiuk, Czas pracy nauczycieli – zaskakujące wyniki badań, Portal Oświatowy, https://www.portaloswiatowy.pl/wazne-wydarzenia-dla-szkol-i-przedszkoli/czas-pracy-nauczycieli-zaskakujace-wyniki-badan-5068.html (dostęp: 29.06.2022).
  3. Mobilna szkoła. Kurs na odpoczynek, Kurier Operon, https://operon.pl/Aktualnosci/Mobilna-szkola/Kurs-na-odpoczynek (dostęp: 29.06.2022).