Poczucie wspólnotowości, znajomość korzeni oraz bogate słownictwo – to tylko niektóre z korzyści płynących ze znajomości języka ojczystego. Mimo to wielu uczniów wciąż niechętnie uczestniczy
w lekcjach języka polskiego.

 

Trudny język polski
tabliczka z napisem ucze sie polskiego

Na całym świecie istnieje około 7 tysięcy różnych języków. Język polski należy do jednych
z najtrudniejszych, m.in. ze względu na mnogość reguł gramatycznych i wiele wyjątków od nich. Trudności w nauce naszego ojczystego języka mają nie tylko obcokrajowcy, ale i my sami. Wielu uczniów niechętnie uczestniczy w lekcjach języka polskiego. Z tego powodu poloniści wprowadzają innowacje na zajęciach. Porzucenie schematu lekcji, nauka przez działanie, zastosowanie myślenia wizualnego, TIK czy mindfulness – to tylko niektóre ze stosowanych nowych metod, które mają zachęcić uczniów do nauki języka. Wielu z Państwa dzieli się swoimi pomysłami na blogach edukacyjnych – o czym pisaliśmy TU i TU.
 

Rola języka ojczystego

Jedną z największych wartości używania języka ojczystego jest budowanie tożsamości narodowej. W język wpisana jest historia, kultura oraz tradycja kraju. Dzięki posługiwaniu się nim, nawet wyjeżdżając za granicę, wciąż możemy mieć poczucie wspólnotowości. Oprócz tego dzięki nauce i treningowi poprawnego posługiwania się językiem polskim można zyskać olbrzymi  zasób słów, a dzięki temu:

  • precyzyjnie wyrażać swoje emocje,
  • przekonać innych do swoich racji,
  • lepiej rozumieć otaczający świat,
  • poprawić samoocenę.

 
Narodowe Centrum Kultury od 2012 roku podkreśla rolę języka polskiego, prowadząc kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych.
 

Dzieci dwujęzyczne 

To naturalne, że Polacy mieszkający za granicą – zarówno dorośli, jak i dzieci – posługują się przynajmniej dwoma językami. INie zawsze jednak język kraju ojczystego jest im znany w równym stopniu, co język kraju, w którym mieszkają. A zalet dwujęzyczności jest wiele. Przede wszystkim dzieci mają szansę poznać swoje korzenie. To także dobry sposób na poprawienie relacji z bliskimi czy poznanie krewnych. To z kolei
w pozytywny sposób wpływa na rozwój dzieci. Celem kampanii #Kto Ty jesteś jest promowanie nauczania języka polskiego dzieci Polaków, którzy osiedlili się za granicą. Organizatorzy podkreślają znaczenie przekazywania języka ojczystego młodemu pokoleniu.
 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/edukacja/kolejna-odslona-kampanii-ktotyjestes

http://www.ktotyjestes.pl/