Wakacje to czas błogiego relaksu i odpoczynku od codziennych zawodowych obowiązków. Zwalniamy na chwilę tempo i nabieramy dystansu. Zdecydowanie warto oderwać się od codzienności i po prostu cieszyć się urlopem. Pamiętajmy jednak o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za świat, który nas otacza. O jakich małych-wielkich sprawach zawsze warto pamiętać, również podczas wakacyjnego wyjazdu?

 

walizka eko

Życie w zgodzie z przyrodą, eko - styl życia – to nie tylko modne i często powtarzane hasła, które wzbudzają emocje. To realne działania proekologiczne i prozdrowotne, które będą wpływać nie tylko na nasze życie, lecz również na poprawę życia przyszłych pokoleń. Dzięki indywidualnym sposobom patrzenia na świat i drobnym gestom każdego z nas, możemy sprawić, że gleba, powietrze i woda będą mniej zanieczyszczone, co zapewni nam spokojny sen i możliwość złapania oddechu pełną piersią nie tylko podczas urlopu.

Tu nie chodzi o ratowanie naszej planety. Chodzi o ratowanie nas samych – David Attenborough w filmie „Życie na naszej planecie”.
 

O czym warto pamiętać podczas urlopu?

Wakacyjne miesiące to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc, kultury, tradycyjnych przysmaków, nowych szlaków czy uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach. Dobrze jest pamiętać o konsekwencjach, które wiążą się z turystyką, takich jak: zanieczyszczenie powietrza, wyczerpywanie się lokalnych zasobów naturalnych, wzrost liczby odpadów czy utrata naturalnych siedlisk. Nie tylko podczas wakacji, lecz każdego dnia nie bądźmy obojętni na te zjawiska. Zaplanujmy i spędźmy urlop w sposób przyjazny dla środowiska i lokalnych mieszkańców. Co możemy zrobić, aby wakacje były bardziej eko i czy jest to możliwe bez większego wysiłku oraz wyrzeczeń?
 

Oto siedem prostych kroków do odpoczywania w stylu eko

  1. Spędzając czas na łonie natury, pamiętajmy o prostej zasadzie LEAVE NO TRACENie zostawiaj nic, prócz odcisków buta. Nie zabijaj nic, prócz czasu. Nie zabieraj nic, prócz wspomnień.
  2. O tym, jak ważne jest nawadniania naszego organizmu więcej pisaliśmy TUTAJ. Równie istotne jak płyny są również opakowania, w których je nosimy. Plastik to zmora naszych czasów. Zabierając ze sobą wodę lub sok, wybierzmy butelkę wielorazowego użytku, dzięki czemu przyczynimy się do ograniczenia liczby plastikowych butelek, których rozkład szacuje się na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat!
  3. Kupując pamiątki, wybierajmy te produkowane lokalnie, związane z danym miejscem. Niestety większość z pamiątek, które znajdziemy na straganach w pobliżu atrakcji turystycznych, nie ma wiele wspólnego z tymi miejscami. Pamiątki wyprodukowane prawdopodobnie w warunkach braku poszanowania praw człowieka i zasad ochrony środowiska przebyły długą drogę, aby znaleźć się w danym miejscu. Wybieraj świadomie – kupuj produkty lokalne, najlepiej rękodzieło czy regionalne przysmaki. Wspierasz tym samym miejscową społeczność!
  4. Powiedzmy NIE plastikowym słomkom! Plastikowe słomki bardzo rzadko trafiają do recyklingu, za to bardzo często lądują w morzach i oceanach, przyczyniając się do śmierci zwierząt wodnych. Najlepiej po prostu zrezygnować ze słomki lub zaopatrzyć się w słomkę wielokrotnego użytku.
  5. Dokarmianie to zła karma – pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie powinny jeść nam z ręki, ale odżywiać się tym, co same znajdą lub upolują. Nasz prowiant nie jest również dostosowany do ich układu pokarmowego i może im zaszkodzić. Zdarza się też, że dzikie zwierzęta, skuszone zawartością śmietników lub wyrzuconego na szlaku jedzenia, zbliżają się do ludzi na niebezpiecznie małą odległość. Tatrzański Park Narodowy apeluje: Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
  6. Wybierajmy naturalne kosmetyki, czyli takie, które nie zanieczyszczają środowiska. Zwróćmy uwagę na przykład na to, czy krem do opalania, którego używamy, jest bezpieczny dla środowiska (w czasie wakacyjnych kąpieli trafia on do zbiorników wodnych). Warto jest używać kosmetyków wykorzystujących naturalne ekstrakty roślinne z certyfikowanych, ekologicznych upraw, nie testowanych na zwierzętach. Nocując w hotelu, weźmy ze sobą własne kosmetyki, wówczas nie będzie sensu korzystać z dostępnych produktów jednorazowych. Najlepiej odstawić je w bezpieczne miejsce i przed wyjazdem zostawić obsłudze karteczkę z informacją, że nie zostały użyte.
  7. W podróży nie liczy się cel, a droga do niego. Nawet na najbardziej ekologiczne wakacyjne destynacje trzeba jakoś dotrzeć. Oczywiście im bliżej jest cel naszej podróży, tym wyjazd będzie mniej obciążał środowisko naturalne. Analizując środki transportu pod względem emisji CO2, najgorzej wypada transport lotniczy. Najczęściej do celów wakacyjnych wyjazdów wybieramy samochód. Chcąc podróżować autem w bardziej ekologiczny sposób, możemy zastosować ecodriving:
  • Zadbajmy o stan techniczny auta (filtry, zawieszenie). Zwróćmy również uwagę na odpowiednie ciśnienie w oponach – ich niedopompowanie może spowodować nawet 10% wzrost spalania.
  • Wyrzućmy niepotrzebny balast. Jeśli akurat nie przewozimy rowerów, to zdejmijmy bagażnik dachowy – będzie on niepotrzebnie stawiał opór powietrza i tym samym zwiększał zużycie paliwa.
  • Dostosujmy prędkość do panujących warunków. Stosując zasady ecodrivingu, w miarę możliwości hamujmy silnikiem. Oznacza to na przykład redukowanie biegów podczas dojeżdżania do bramek na autostradzie, świateł albo w każdym innym przypadku, gdy musimy zwolnić. Starajmy się przewidzieć zdarzenia na drodze – im łagodniej będziemy na nie reagować, tym mniej paliwa zużyjemy.
  • Dojeżdżając na miejsce wakacyjnego wypoczynku, w miarę możliwości starajmy się rezygnować z korzystania z samochodu – wybierajmy rower, hulajnogę lub środki masowego transportu.

 

Pamiętajmy, że ekowakacje to nie tylko bycie przyjaznym środowisku – to również szacunek dla drugiego człowieka, jego kultury, otoczenia i tradycji.

 

Źródła:

  1. Tatrzański Park Narodowy, Nie dokarmiaj dzikich zwierząt!, https://tpn.pl/nowosci/nie-dokarmiaj-dzikich-zwierzat (dostęp: 21.07.2021).
  2. Małgorzata Bartkiewicz, Eko wakacje – jak dbać o środowisko podczas podróży?, https://naturalnieozdrowiu.pl/eko-wakacje-jak-dbac-o-srodowisko-w-podrozy/ (dostęp: 21.07.2021).
  3. 5 sposobów na bardziej ekologiczne wakacje, https://www.green-projects.pl/5-sposobow-bardziej-ekologiczne-wakacje/(dostęp: 21.07.2021).