Naukowcy alarmują: „jeżeli nie zaczniemy działać, nasze dzieci będą żyły w świecie cieplejszym o kilka stopni, a zatem innym niż ten, który znamy. Zostawiamy dzieciom świat, w którym sami nie chcielibyśmy żyć.” Czy właściwe jest nieodczuwanie niepokoju w związku ze zmianami klimatu? Czy powinniśmy lęk wyprzeć, czy raczej za nim podążać? Jak poradzić sobie z tzw. lękiem klimatycznym lub depresją klimatyczną? Jak odzyskać poczucie sprawstwa i kontroli? Podpowiadamy, jak ratować swoją psychikę i... klimat.

 

Czy odpowiednio prowadzone działania edukacyjne mogą wpłynąć na zmianę podejścia i wzorców zachowań w zakresie ekologii oraz dbania o planetę?
 

Jak żyć ze zmianą klimatu?

Jakkolwiek zagrożenia płynące ze zmian klimatu i globalnego ocieplenia brzmią przerażająco, wiedza na ten temat jest niezbędna, aby racjonalnie i ze spokojem podejmować odpowiednie działania. Jak podkreślają rozmówczynie podcastu WWF „Strach się bać – psychika a zmiana klimatu” – psycholożka społeczna dr Marzena Cypryańska-Nezlek orazKatarzyna Nawrocka, studentka, działaczka proklimatyczna i pracowniczka WWF Polska – zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich, niezależnie od tego, jakie jest nasze podejście. Wśród coraz większej liczby osób można zauważyć tzw. lęk klimatyczny, solastalgię czy żałobę klimatyczną. Podczas dyskusji rozmówczynie starają się znaleźć odpowiedź na to, jak żyć ze zmianą klimatu – zmianą, która coraz częściej wywołuje w nas stany lękowe, złość, frustracje, przygnębienie i wpływa znacząco na nasze samopoczucie. Podcast dotyczący tego tematu został udostępniony na stronie WWF TUTAJ.

 
Działajmy razem dla klimatu

zmiany klimatu

Na pewno przełamanie bierności i podjęcie działań proekologicznych ma pozytywne działanie nie tylko na naszą planetę, lecz także na naszą psychikę. W przytoczonym podcaście dr Marzena Cypryańska-Nezlek, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS, kierująca Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych (4CAST), zwraca uwagę na to, z jakim emocjami muszą sobie radzić osoby świadome i zaangażowane w działalność na rzecz klimatu. Są one często narażone na atak personalny, niechęć czy obojętność innych osób, co bezpośrednio przekłada się na poczucie bezradności i bezsilności. Z tego względu edukacja proekologiczna i budowanie świadomości społecznej są niezwykle ważnymi wyzwaniami dla każdego z nas.

Edukacja ma moc sprawczą. Pomaga rozwijać wyobraźnię biegłą w wyszukiwaniu rozwiązań ekologicznych i odwagę do ich wdrażania. Kształtowanie świadomości i poszerzanie wiedzy na temat realnych działań proekologicznych jest zatem punktem wyjścia. O temacie ekoedukacji pisaliśmy już TUTAJ.

Na stronie WWF możemy znaleźć wiele ciekawych materiałów – artykułów, filmów czy podcastów, między innymi:

  • „Jak zapobiegać zmianie klimatu?”;
  • „5 najgorszych pytań o zmianę klimatu”;
  • „12 nieoczywistych mitów klimatycznych”.

 
Jak podkreślają naukowcy w swoim apelu na stronie WWF „My, naukowcy, apelujemy do polityków, przedsiębiorców i każdego obywatela: wysłuchajcie nas i działajmy razem dla klimatu. MAMY CORAZ MNIEJ CZASU, BY UNIKNĄĆ KATASTROFY! Ale to nie znaczy, że nic nie możemy zrobić”.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronie WWF.

 

Źródło:

  1. WWF, https://www.wwf.pl/apel-klimatyczny (dostęp:11.05.2022).