Jak wynika z prestiżowego rankingu Pearsona, mamy jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie! Od 2012 r. awansowaliśmy z 14. na 10. miejsce na świecie i 5. w Europie. „Wynik Polski jest imponujący na tle innych europejskich państw. Powinniście być dumni” – czytamy w „Gazecie Wyborczej” wypowiedź sir Michaela Barbera – szefa badania.
  
 

Oto lista najlepszych systemów edukacyjnych wg Pearsona:

  1. Korea Południowa
  2. Japonia
  3. Singapur
  4. Hongkong (Chiny)
  5. Finlandia
  6. Wielka Brytania
  7. Kanada
  8. Holandia
  9. Irlandia
  10. Polska

Zdaniem „Gazety” wysokie miejsce w rankingach zagwarantowały nam takie zmiany, jak wprowadzenie gimnazjów w 1999 roku i zmiany podstawy programowej w 2009 r. „Poprawę pozycji Polski w rankingu zawdzięczamy coraz lepszym wynikom osiąganym przez naszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Między 2006 a 2011 r. wzrósł średni wynik polskich dziewięcio- i dziesięciolatków w badaniu umiejętności rozumienia tekstu PIRLS, a między 2009 a 2012 r. zdecydowanie poprawiła się pozycja Polski w prestiżowych badaniach PISA.” – potwierdza wicedyrektor IBE dr Michał Sitek.

Opracowany przez Pearsona raport „Krzywa nauczania” (The Learning Curve) opiera się przede wszystkim na wynikach trzech badań: PIRLS (bada umiejętności dziesięciolatków), TIMSS (sprawdza jak piętnastolatki radzą sobie z myśleniem matematycznym i naukami przyrodniczymi) oraz PISA. Uwzględnia liczbę osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a także liczbę analfabetów w społeczeństwie.