Portale społecznościowe kradną nam szczęście - stąd akcja dla młodych
08/11/2013Ponad jedna trzecia nastolatków czuje się bardziej sobą, kiedy jest online. Aż 85 proc. polskich 15–16-latków codziennie korzysta z internetu i to bynajmniej nie w celach edukacyjnych. Mało tego, 75 proc. z nich przed ekranem laptopa lub smartfona spędza także noce. Zgubne konsekwencje takiego życia zamierza pokazać młodym ludziom kampania „Wyloguj się do życia”.
Portale społecznościowe kradną nam szczęście – twierdzą amerykańscy naukowcy z University of Michigan z Ann Arbor w USA. Zespół ekspertów przeprowadził badania na młodych ludziach wykorzystujących w kontaktach z innymi narzędzia elektroniczne. Choć zdawałoby się, że możliwość spotkania w sieci pozwala nam na nieograniczony kontakt nawet z przyjaciółmi z drugiej półkuli, to jednak wyniki badań dowodzą czego innego. Im badani intensywniej korzystali z portali, tym ich samopoczucie było niższe. Na podstawie badań naukowcy wysnuli wniosek, że prawdziwie satysfakcjonujące są tylko spotkania na żywo.
Organizatorzy kampanii „Wyloguj się do życia” przekonują, że ich celem nie jest nawoływanie do ucieczki od internetu i pokazywanie zgubnego wpływu tego medium. Chodzi im o zachowanie proporcji, nawiązywanie międzyludzkich relacji w realnej rzeczywistości, a także o próbę refleksji nad życiem i jego jakością. Stawiają pytanie: czy internet to tylko narzędzie, czy już sposób na życie? Ogólnopolski projekt społeczny ma zwrócić uwagę na problem uzależnienia od sieci i pomóc wielu młodym ludziom, ich rodzicom i nauczycielom zrozumieć ten nałóg.
Twarzą akcji jest raper Wojciech „Sokół” Sosnowski. Dla celów akcji został przygotowany spot – opowiada on historię dwójki nastolatków mających marzenia, zainteresowania, przeżywających przygody i pierwsze zauroczenie. Ich życie dzieli się na dwie, diametralnie odmienne części: wirtualną i realną.
Oto spot: http://youtu.be/mjJbW6UOir0
Więcej o akcji: wylogujsie.org