Powstanie warszawskie: skąd czerpać inspiracje do lekcji historii
13/06/2014Lekcje muzealne, reprodukcje zabawek, warsztaty, pokazy, gry planszowe i w końcu film na podstawie archiwalnych zdjęć z tamtych czasów – z wykorzystaniem takich narzędzi możemy mówić o powstaniu warszawskim – jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Najnowsza produkcja kinowa jest próbą pokazania atmosfery sierpnia 1944.
Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje przedszkolom i szkołom pełną ofertę edukacyjną, która pozwala na wsparcie lekcji w klasie. Uczniowie, także ci najmłodsi, znajdą w ramach wystawy ekspozycje pozwalające na aktywne poznanie historii powstania i ludzi, którzy brali w niej udział. Repliki zabawek z tamtych czasów, teatr kukiełkowy, reprinty przedwojennych książek dla dzieci czy repliki samolotów mogą skutecznie wspomóc proces dydaktyczny i zainspirować do pogłębiania wiedzy na ten temat. Nowoczesne metody prezentacji zbiorów, wzorowane na muzeach zachodnich, pozwalają na pokazanie historii w sposób interesujący dla młodego odbiorcy. 63 dni walk na ulicach Warszawy to także historia ludności cywilnej, bliższa uczniowi i przekazująca sens tamtych wydarzeń.
Dla nauczycieli muzeum przygotowuje szkolenia tak, aby mogli w jak największym stopniu wykorzystać dostarczane im narzędzia. Na stronie znaleźć można także przykładowe scenariusze lekcji muzealnych: http://www.1944.pl/edukacja_i_kultura/scenariusze_lekcji_muzealnych/
Wielu pedagogów sięga także po gry planszowe (np. przygotowaną kilka lat temu grę „Mali powstańcy”). Mogą one stanowić punkt wyjścia do rozmów o trudnym czasie powstańczej Warszawy. (Zobacz inne gry z historią w tle: http://www.operon.pl/layout/set/print/aktualnosci/gry_planszowe_i_na_lekcje_i_pod_choinke).
W tym roku na ekrany kin wszedł film Powstanie Warszawskie (reż. Jan Komasa). To próba sfabularyzowania historii przy użyciu archiwalnych materiałów. Produkcja oparta jest na zachowanych nagraniach dokumentujących sytuację i walki w stolicy. Twórcy starali się wpleść w nie opowieść o dwóch reporterach – świadkach wydarzeń. Użyto do tego nowoczesnej technologii koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Większość recenzentów jest zgodna w tym, że obraz jest ważny ze względu na próbę pokazania jak najbliżej historii powstania i ukazanie atmosfery tamtych trudnych dla warszawskiej ludności chwil.
We wrześniu do kin ma wejść także długo wyczekiwany film Miasto 44 w reżyserii Komasy. Ma to być pierwszy w całości fabularny film poruszający tematykę powstania od czasów „Kanału” Wajdy. Będzie to opowieść o grupie przyjaciół mierzących się z powstańczą konspiracją, młodzieńczą przygodą i okrutną historią. Na planie pojawiło się aż 3 tysiące statystów, a scenariusz był konsultowany z ludźmi, którzy to powstanie przeżyli.