Każdy dzień przybliża nas do majowych egzaminów. Wraz z upływem czasu uczniowie mogą odczuwać coraz większy stres, zwłaszcza jeśli jeszcze nie rozpoczęli nauki. Zachęcamy do przypomnienia im najważniejszych terminów i polecania dobrych sposobów na bezstresowe powtórki. W dniach 19–22 listopada 2024 r. zostanie przeprowadzona Próbna Matura z Operonem. Cieszymy się, bo do tegorocznej edycji codziennie zgłaszają się nowe szkoły z całego kraju. Jak co roku nasz egzamin próbny będzie miał wymiar ogólnopolski. 

 

Kalendarz przygotowań dla maturzystów – o czym należy pamiętać

Im bliżej matury, tym większy będzie stres odczuwany przez uczniów. Dlatego warto zadbać o to, aby już teraz przyłożyli się do powtórek. Materiału jest wiele, a czasu coraz mniej. Wynik egzaminu to suma powtórzonych wiadomości i wyćwiczonych umiejętności, ale też oswojenia się z formułą egzaminu. Warto polecić maturzystom strategię małych kroków – na początek wystarczy nawet 20–30 minut przeznaczonych na naukę do egzaminu w ciągu dnia.

Tylko 200 dni do matury 2025!

Matura w 2025 r. zostanie przeprowadzona w dniach 5–24 maja. 

Egzaminy pisemne zaplanowano na 5–22 maja, a ustne na 9–24 maja.

Dodatkowy czas na egzaminach

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, choroba przewlekła upoważnia maturzystę do otrzymania dodatkowych 30 minut na każdej maturze pisemnej i dodatkowych 15 minut na egzaminach ustnych.

Deklaracja maturalna

Maturzysta, który wiosną w 2025 r. zdaje egzaminy, składa deklarację przystąpienia do matury tylko raz – w terminie do 7 lutego. Z jednej strony to mniejsza presja teraz, ale z drugiej strony – ta decyzja jest ostateczna, bez możliwości zmiany.

Jak zatem maturzysta może upewnić się co do słuszności swojego wyboru? Taką okazję stwarza mu udział w Próbnej Maturze z Operonem.

Próbna Matura z Operonem - Zapisz szkołę!

Próbna Matura z Operonem – do wyboru 12 przedmiotów

Nadal trwają zapisy do Próbnej Matury z Operonem. Udział w egzaminie przygotowującym do matury w 2025 r. to dla uczniów ważna próba generalna. Tym bardziej, że w tym roku na egzaminach wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest wspomniana zmiana w składaniu deklaracji maturalnej. Czy nastolatek jest w stanie za pierwszym razem bezbłędnie określić swoje przyszłe plany? Wybór przedmiotów zdawanych na maturze ściśle wiąże się z jego studiami i przyszłą ścieżką zawodową.

Aby dać szansę uczniowi na sprawdzenie słuszności swojej decyzji co do wyboru przedmiotów zdawanych na maturze, szkoła może wziąć udział egzaminie próbnym. Próbna Matura z Operonem oferuje aż 12 przedmiotów do wyboru:

  • język polski na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym,
  • matematyka na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym,
  • język angielski i język niemiecki na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym, język rosyjski na poziomie podstawowym,
  • przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie.

 
Aby wziąć udział w programie, wystarczy zadeklarować liczbę maturzystów, którzy mają przystąpić do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.