Pięć korzyści z udziału w Próbnej Maturze z Operonem
23/09/2024Trwają zapisy do kolejnej edycji Próbnej Matury z Operonem. Egzamin maturalny jest ważnym etapem w życiu każdego ucznia, decydującym o dalszej ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Udział w egzaminie przygotowującym do matury w 2025 r. to dla uczniów ważna próba generalna. Ale nie tylko oni będą czerpać z tego korzyści.Nauczyciele i dyrekcja mają zapewniony pakiet narzędzi i komplet niezbędnych materiałów.
Korzyść 1. Kolorowe, wydrukowane arkusze papierowe
Wszystkie szkoły zgłoszone do Próbnej Matury z Operonem otrzymują komplet arkuszy papierowych w kolorze. Tak jak w przypadku egzaminu państwowego arkusze są dostarczane w zamkniętych paczkach do szkół w całej Polsce. Komplet zawiera arkusze egzaminacyjne z wybranych przedmiotów dla każdego zgłoszonego ucznia.
Korzyść 2. Wybór z 12 przedmiotów
Arkusze Próbnej Matury z Operonem są przeznaczone do przeprowadzenia egzaminów zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Mogą Państwo wybierać spośród aż 12 przedmiotów. Dostępne są arkusze z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, język polski, język angielski, język niemiecki, język rosyjski, historia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty i poziomy na Próbnej Maturze z Operonem:
- język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
- matematyka na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
- język angielski i język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, język rosyjski na poziomie podstawowym,
- przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie.
Korzyść 3. Dodatkowa II edycja egzaminu próbnego w marcu 2025 r.
Próbna Matura z Operonem to nie tylko egzaminy przeprowadzane w jednym terminie w listopadzie, lecz także cały kompleksowy program. W terminie 19–22 listopada zapisane szkoły przeprowadzają I edycję Próbnej Matury z Operonem. Otrzymują również zestawy zadań do przeprowadzenia Próbnej Matury Ustnej z języka polskiego. Z kolei w marcu – czyli na dwa miesiące przed egzaminem państwowym – zostaną udostępnione arkusze II edycji Próbnej Matury z Operonem.
- II edycję egzaminu mogą Państwo przeprowadzić w dogodnym dla szkoły terminie. To skuteczny sposób na zweryfikowanie kompetencji maturzystów już na ostatniej prostej przed oficjalną maturą. Dla uczniów to dodatkowa okazja do oswojenia się z zasadami obowiązującymi na egzaminie i dopracowanie strategii rozwiązywania zadań z arkusza.
Korzyść 4. Próbna Matura Ustna z języka polskiego
Od 2023 r. szkoły biorące udział w Próbnej Maturze z Operonem mają możliwość przeprowadzenia Próbnej Matury Ustnej z języka polskiego. Ta próba umożliwia uczniom odnalezienie się w sytuacji oficjalnego egzaminu: przedstawienia się komisji, wylosowania zestawu czy wystąpienia publicznego. Szkoła może zorganizować maturę ustną w dowolnym terminie – po 19 listopada, kiedy zostaną udostępnione zestawy egzaminacyjne.
Pakiet do matury ustnej zawiera 30 zestawów egzaminacyjnych przygotowanych w wersji dla nauczyciela i dla ucznia. Każdy składa się z:
- pytania jawnego,
- pytania niejawnego,
a w wersji dla nauczyciela również z:
- propozycji dwóch pytań do rozmowy z egzaminowanym,
- sugerowanych odpowiedzi,
- karty z kryteriami oceny.
Korzyść 5. Raporty dla nauczycieli i szkoły
Zapewniamy kompleksowy program wsparcia przygotowań do egzaminu dojrzałości. W jego ramach szkoły otrzymują dostęp do narzędzi ułatwiających pracę. Cenionym przez uczestników Próbnej Matury z Operonem narzędziem jest moduł raportowy. Umożliwia on generowanie przejrzystych raportów na podstawie wyników egzaminów.
Moduł raportowy:
- pomaga oszczędzić czas,
- dostarcza wskazówek do dalszej pracy z uczniami,
- wspiera diagnozowanie luk kompetencyjnych,
- może być użyty podczas prezentacji danych na radach pedagogicznych czy spotkaniach z rodzicami.
Zgłoszenia do udziału w Próbnej Maturze z Operonem dokonuje dyrektor szkoły lub inna osoba przez niego upoważniona. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie egzaminy.operon.pl.