Czego można spodziewać się w tym roku na maturze? Od 2025 r. egzamin w formule 2023 będzie bazował na wymaganiach określonych w podstawie programowej z 2024 r. Próbna Matura z Operonem przebiega w warunkach identycznych, jak egzamin państwowy. Co cenią w niej nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice oraz sami uczniowie? Jak można solidnie przygotować się na zmiany, uczestnicząc w Próbnej Maturze z Operonem?

 

Przypominamy, że w podstawie programowej poszczególnych przedmiotów wprowadzono zmiany – ograniczono treści nauczania o około 20%. Nowelizacja objęła m.in.język polski, matematykę, język nowożytny, historię, WOS, filozofię, biologię, chemię, fizykę, geografię oraz informatykę.

Próbna Matura z Operonem w pełni odzwierciedla maturę państwową, która bazuje na nowej podstawie programowej.

Co zmieniono na państwowym egzaminie maturalnym w 2025 r.? 

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory z wytycznymi obowiązującymi na maturze w 2025 r. Największe zmiany wprowadzono na egzaminach z języka polskiego.

Język polski

Z podstawy programowej wykreślono ponad 20 lektur obowiązkowych. Na liście zostały pozycje, których będą dotyczyć zadania na maturze ustnej i w teście historycznoliterackim. W latach 2025–2028 uczeń może się odwołać w wypracowaniu jako do lektur obowiązkowych również do tekstów wykreślonych z podstawy – pełny wykaz lektur znajduje się w informatorze na stronie internetowej CKE. Ponadto zredukowano listę zadań jawnych na maturze ustnej do 68 zagadnień.

W teście historycznoliterackim będą zadania dotyczące dwóch grup okresów literackich:

  1. starożytność, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm (maksymalna liczba punktów to 7), 
  2. Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. (maksymalna liczba punktów to 8).

 
Matematyka

Tu zmieniło się niewiele: na poziomie podstawowym zmieniono liczbę punktów na 50 za rozwiązanie zadań z arkusza (25 pkt za zadania zamknięte, których będzie od 20 do 25, i 25 pkt za zadania otwarte, których będzie od 7 do 14).

Język obcy

Aby zdać egzamin, należy posługiwać się językiem na poziomie B1. Zadaniem otwartym zastąpiono zadania typu prawda-fałsz sprawdzające rozumienie ze słuchu na egzaminie pisemnym z języka obcego na poziomie podstawowym. W części sprawdzającej tworzenie wypowiedzi pisemnej należy napisać e-mail lub wpis na blogu o długości od 100 do 150 znaków. 

Deklaracje maturalne

W tym roku szkolnym zdający nie składają już wstępnej deklaracji maturalnej. Obowiązuje jedynie deklaracja ostateczna, na której złożenie zdający mają czas do 7 lutego 2025 r.

Progi zdawalności na egzaminie maturalnym w 2025 r.

Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać minimum 30 proc. z pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym oraz 30 proc. z matury ustnej z polskiego i języka obcego.

W informatorach znalazł się także zapis o tym, że zdający musi uzyskać minimum 30 proc. z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Planowane jest jednak przesunięcie tego wymogu na rok 2026/2027.

Solidne przygotowania do tegorocznej matury

Identycznie jak na maturze państwowej

Arkusze Próbnej Matury z Operonem w pełni odzwierciedlają arkusze egzaminacyjne CKE i są zgodne z aktualnymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Kompleksowy program Próbnej Matury z Operonem obejmuje dwie edycje egzaminu. W dniach 19–22 listopada 2024 r. odbędzie się I edycja. Zostanie przeprowadzona w warunkach identycznych, jak podczas egzaminu państwowego, co pozwoli szkołom sprawdzić wszystkie aspekty organizacyjne. Już w marcu zostaną udostępnione arkusze II edycji, aby stworzyć możliwość weryfikacji postępów uczniów tuż przed egzaminem państwowym.

Próbna Matura Ustna z języka polskiego

NOWOŚĆ! Od zeszłego roku jednym z kluczowych elementów programu przygotowań do matury jest możliwość przeprowadzenia Próbnej Matury Ustnej z języka polskiego z Operonem. To okazja dla uczniów, aby przećwiczyć umiejętność tworzenia wypowiedzi i wystąpień publicznych przed komisją egzaminacyjną. Zestawy zadań do egzaminu ustnego zostaną udostępnione już 19 listopada 2024 r. – maturę ustną szkoły mogą przeprowadzić w dogodnym dla siebie terminie.

Próbna Matura z Operonem - Zapisz szkołę!

Co w Próbnej Maturze z Operonem cenią dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie?

Wszystkie szkoły biorące udział w egzaminie z Operonem mają zapewnione:

  • po 4 drukowane arkusze dla każdego zgłoszonego ucznia do I edycji matury,
  • możliwość wyboru arkuszy z aż 11 przedmiotów maturalnych,
  • kompletny zestaw materiałów do matury ustnej z języka polskiego,
  • dostęp do arkuszy i zasad oceniania w wersji elektronicznej – dla dyrektora i każdego nauczyciela,
  • arkusze II edycji Próbnej Matury z Operonem,
  • szczegółowe raporty z wynikami szkoły, klasy i ucznia,
  • promocję szkoły przez obecność w ogólnopolskich i wojewódzkich rankingach,
  • certyfikat udziału w projekcie.

 
Najważniejsze korzyści z udziału w Próbnej Maturze z Operonem

  • dla szkoły: możliwość praktycznego sprawdzenia organizacji egzaminu,
  • dla dyrekcji: porównanie wyników egzaminu próbnego ze szkołami w całej Polsce,
  • dla nauczyciela: możliwość pobrania dodatkowych arkuszy, wprowadzenia wyników, przeprowadzenia w marcu 2025 r. II edycji egzaminu i weryfikacji postępów uczniów,
  • dla ucznia: szansa na oswojenie stresu związanego z egzaminem i mobilizacja do nauki.

 W jaki sposób i do kiedy można zgłosić szkołę do Próbnej Matury z Operonem?

Aby wziąć udział w Próbnej Maturze z Operonem, należy zalogować się na swoje konto Operon za pośrednictwem strony egzmiany.operon.pl oraz wypełnić formularz znajdujący się w zakładce „Moje zgłoszenia”. Na skrzynkę osoby zgłaszającej szkołę do projektu zostanie wysłane potwierdzenie. Zapisu może dokonać dyrektor szkoły lub inna osoba upoważnionego przez niego.

Zgłoszenia do Próbnej Matury z Operonem przyjmowane są do 25 października 2024 r.

Próbna Matura z Operonem - Zapisz szkołę!