Ostatnie badania czytelnictwa wskazują, że tylko niewielki procent Polaków sięga po więcej niż jedną książkę w roku. Ci, którzy czytają, wybierają zazwyczaj literaturę niezbędną im do pracy lub powieści sensacyjne. Ale czy to jest pełny obraz? Czy na pewno z naszym czytaniem jest tak źle?

W refleksjach o czytelnictwie niewiele osób zwraca uwagę na nową kategorię odbiorców literatury – na osoby korzystające z e-booków, audiobooków, e-wydań ulubionych czasopism. Wszelkie dostępne tytuły przeglądają za pomocą smartfona lub przenośnego komputera w samochodzie, w środkach komunikacji miejskiej i w długiej podróży pociągiem – zabierają ze sobą kilka ulubionych tytułów bez konieczności dźwigania dodatkowej torby bagażowej. 

Świat czytelników jest dynamiczny, zmienia się z każdą chwilą – zmienia się też sposób publikowania nowych tekstów. Coraz częściej słyszy się o autorach, którzy sami wydają swoje książki w formie do pobrania ze strony internetowej. Większość czasopism udostępnia wydania kolejnych numerów bezpośrednio w internecie. Łatwy dostęp i wygodna forma sprzyjają obcowaniu z literaturą – również wysoką.

Temat czytelnictwa zajmuje nas od dawna. I to zarówno jego aspekt techniczny, czyli technika i rozumienie czytanego tekstu, jak i rozwojowy, czyli znaczenie czytania w życiu młodego człowieka. Dlatego postanowiliśmy stworzyć oddzielną stronę poświęconą właśnie czytaniu. Udostępniamy Państwu pierwszy zbiór artykułów – o czytaniu, pisaniu, literaturze. Zamierzamy go stale powiększać. Do współpracy zaprosiliśmy ciekawych autorów i chcemy poszerzać ich grono. Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy też do wzięcia udziału w konkursie „Ja czytam”. Prosimy opowiadać swoje historie o tym, jak udało się Państwu zachęcić uczniów do czytania. Przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody!