Dobre pomysły bronią się same
07/04/2015Dyskusyjne Kluby Edukacyjne są już obecne w całej Polsce. Mapa naszego kraju zazieleniła się – i nie chodzi tu o wiosnę... DKE działają już w 369 powiatach – tylko w 8 wciąż brakuje odważnych nauczycieli, którzy chcą łamać schematy. Aż w 69 powiatach mamy od 10 do 72 nauczycieli, którzy założyli DKE. Najliczniejszą reprezentację ma Warszawa – 72 nauczycieli, a zaraz potem są Gdańsk, Bydgoszcz, Gdynia i Kraków. Tylu zaangażowanych nauczycieli spowodowało, że aż 43 tys. uczniów chce czytać i rozmawiać o przeczytanych książkach w DKE.
Czy to nie jest optymistyczne? Szczególnie w kontekście nieustających narzekań na to, że nie czytamy, a jeśli już czytamy, to literaturę nie najwyższych lotów. Akcja Ja czytam! jest dowodem na to, że może być inaczej. Dzieci i młodzież chcą czytać. Mało tego – czytają ambitną literaturę polską. Książki wykorzystywane w Ja czytam! wyróżniają się tym, że zostały nagrodzone i już cieszą się uznaniem młodych czytelników. Przede wszystkim jednak są aktualne – dotyczą spraw i problemów, którymi młodzi żyją na co dzień.
Zachętą dla młodych jest też formuła DKE. Lubimy się spotykać i rozmawiać, zwłaszcza w gronie osób, które coś łączy. W tym wypadku łącznikiem jest wspólnie przeczytana książka czy obejrzany film. Spotkania odbywają się poza rutyną szkolną – po lekcjach, w przyjaznych miejscach (niekoniecznie szkolnych salach). I wreszcie rzecz nie do przecenienia – wszyscy klubowicze, z nauczycielami włącznie, mają takie same prawa i obowiązki. Każdy może swobodnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, nikt nie podlega ocenie. Wszyscy są jednocześnie mówcami i słuchaczami i nikt nie jest w żaden sposób wyróżniony. Ograniczeniem są jedynie zasady kulturalnego dyskutowania, które są ustalane podczas spotkania organizacyjnego.
Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania? Trzeba stworzyć im przestrzeń, gdzie poczują się swobodnie i bezpiecznie, spotkają podobnych im ludzi, gdzie będą mogli rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach. A wtedy czytanie przestanie być tylko umiejętnością szkolną, a stanie się potrzebą, przeżyciem i przyjemnością. Hasło Ja czytam! będzie wypowiadane z dumą – jako znak przynależności do grupy wybranych – do ludzi lubiących czytać!