Projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół” realizowany od 2012 roku przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny ma rozbudzać apetyty młodych widzów na teatr i ich rozwijać. Ideą projektu jest dotarcie z kulturą i sztuką do uczniów z różnego typu szkół, zwłaszcza tych położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej grany na żywo spektakl ogląda w tym samym czasie kilka tysięcy dzieci i młodzieży.

Do współpracy TVP zaprosiła najlepsze teatry w Polsce. Proponowany w internetowym teatrze repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, lecz także adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne. W 2013 i 2014 r. zostało przeprowadzonych w sumie 28 transmisji. Uczniowie obejrzeli m.in. Czarnoksiężnika z krainy Oz, Stawiam na Tolka Banana, Przygody Arka Noego, Antygonę, Pułapkę na myszy (Agathy Christie), Karnawał, czyli pierwsza żona Adama (sztuka S. Mrożka), Zemstę. Na grudzień zaplanowano spektakl Biegnijcie do szopki z Teatru Lalki i Aktora w Katowicach.

Spektakle są emitowane w serwisie Ninateka przeznaczonym wyłącznie dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz ich uczniów. Po zarejestrowaniu się użytkownicy zyskują bezpłatny dostęp do wszystkich materiałów opublikowanych w Ninatece (spektakli, materiałów dydaktycznych).

Uzupełnieniem teatralnej oferty skierowanej do uczniów jest konkurs z nagrodami w ramach Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych pod hasłem „Wszystkie Szkoły na Scenę!”, w którym prezentują się najlepsze uczniowskie koła teatralne wyłonione w drodze eliminacji na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Więcej informacji na temat repertuaru i projektu można znaleźć TUTAJ