„Polski Słownik Biograficzny” to bezcenne źródło wiedzy, jedno z najwybitniejszych wydawnictw biograficznych na świecie, które ukazuje się w Krakowie od 1935 r. Teraz  jest punktem wyjścia dla projektu Internetowy Polski Słownik Biograficzny (iPSB), realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Serwisu iPSB jest największą polską encyklopedią online poświęconą najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski. W grudniu w trakcie inauguracji serwisu prezydent Bronisław Komorowski powiedział: „Oprócz przedłużenia tego wspaniałego dzieła mamy ewidentny rozwój formy, która ma kapitalne znaczenie dla tego, czy słownik będzie docierał do młodych następnego pokolenia, które ma już inne przyzwyczajenia”. Internetowa edycja PSB stanowi przełom – sprawia, że materiały dostępne do tej pory wyłącznie w wybranych bibliotekach, staną się dostępne bezpłatnie.

Serwis zawiera obecnie blisko pięć tysięcy haseł biograficznych, ale sukcesywnie będą się pojawiać nowe – aż do publikacji wszystkich ponad 27,3 tys. biogramów znajdujących się w papierowej wersji słownika. Po wprowadzeniu wszystkich haseł rozpocznie się uzupełnianie tych materiałów zdjęciami, dźwiękami, filmami, komentarzami naukowymi, tekstami książek napisanych przez daną postać. Materiały multimedialne będą pochodzić z archiwum Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej. Już teraz niektóre hasła biograficzne są opatrzone multimedialnym „komentarzem” – obok biografii J. Piłsudskiego znajdziemy ponad 80 zdjęć i dwie audycje (m.in. z archiwalnym nagraniem wypowiedzi marszałka na temat radia).

Czytelne indeksy alfabetyczne i tematyczne ułatwiają nawigację po stronie, a materiały multimedialne pokazują realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Przy informacjach o Piotrze Skardze łatwo znajdziemy biografie innych pisarzy religijnych XVI wieku, możemy przejrzeć listę wszystkich członków zakonu jezuitów, którzy znaleźli się na kartach PSB, a także dotrzeć do informacji na temat innych postaci historycznych działających w tym czasie.

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza do korzystania z zasobów internetowego słownika nauczycieli, wykładowców, naukowców, dziennikarzy, studentów i uczniów oraz wszystkich ciekawych świata. Naprawdę warto!

Internetowy Polski Słownik Biograficzny: ipsb.nina.gov.pl