Stowarzyszenie Filmowe TRZECI TOR w przyjemny sposób przybliża dzieciom wybrane wydarzenia z dziejów Polski. Z myślą o dzieciach w wieku 5–10 lat opracowano „Historię dla dzieci”, czyli osiem dziesięciominutowych słuchowisk łączących bajkę z historią, a piękną muzykę i piosenki – z opowieścią. 

Bohaterowie słuchowisk – sześcioletnia Zosia i dziewięcioletni Bartek – poznają świat przez codzienne doświadczenia oraz przez pryzmat opowieści dziadka, który prócz wiedzy historycznej przekazuje wnukom to, co w życiu jest najważniejsze. Dzieci dowiadują się m.in. tego, że za Piastów państwo polskie było rozdrobnione „jak szklanka, którą wczoraj upuścił Bartek”, król Łokietek zjednoczył Polskę „choć był mały”, a jego syn Kazimierz miał przydomek „Wielki” nie dlatego, że był bardzo duży, ale dlatego, że robił wielkie rzeczy i „zostawił Polskę murowaną”, za to król Zygmunt I i Zygmunt Stary to jedna i ta sama osoba, z kolei Sobieski był nazywany przez Turków Lwem Lechistanu. 

Atutem słuchowisk jest to, że dzieci mogą się wcielić w postaci historyczne (królową Bonę czy Kościuszkę) i zaśpiewać o nich piosenkę. Słuchowiska mają charakter teatru radiowego,
z autorskimi tekstami, muzyką i oprawą dźwiękową. Doskonale nadają się do wykorzystania w trakcie zajęć szkolnych, pozalekcyjnych i w domu.

Wszystkie nagrania, teksty słuchowisk i piosenek można pobrać bezpłatnie na stronie internetowej historiadzieci.pl.