Przyjęcia dla nauczycieli, kartki z życzeniami od uczniów i ogólnokrajowa konferencja – tak celebruje się Dzień Nauczyciela w Chile.

Ten wyjątkowy dzień w Chile jest obchodzony 16 października, zarówno przez nauczycieli szkolnych, jak i akademickich. Data ta to rocznica utworzenia chilijskiego Kolegium Nauczycielskiego. Trwają jednak dyskusje nad przeniesieniem Dnia Nauczyciela na 10 grudnia. To jest bowiem rocznica wręczenia Nagrody Nobla słynnej chilijskiej poetce i działaczce oświatowej Gabrieli Mistral.

Obchody Dnia Nauczyciela należą do największych narodowych uroczystości. Największe szkoły i uczelnie organizują tego dnia uroczyste przyjęcia dla nauczycieli, aby podkreślić rangę zawodu i najważniejszego święta w oświacie chilijskiej. Głównymi gośćmi na tych imprezach są wybitni pedagodzy z różnych dziedzin i to wokół nich koncentrują się uroczystości.

16 października organizowana jest także Krajowa Konferencja Nauczycieli, podczas której dyskutuje się na temat warunków nauczania i nowinek oświatowych.

Ciekawy jest zwyczaj, w którym uczniowie wysyłają do nauczycieli kartki, przez co dziękują im za trud wkładany w nauczanie oraz okazują szacunek i sympatię. Zdarza się także, że belfrowie otrzymują prezenty od swoich podopiecznych.

Chile na tle Ameryki Południowej to kraj wyjątkowy pod względem edukacji. Notuje się tam najniższy wskaźnik analfabetyzmu wśród ludności dorosłej, czyli powyżej 15 roku życia. Edukacja w szkołach podstawowych przez 8 lat jest bezpłatna. Szkoły należą do gmin i to one nimi zarządzają. W Chile działa także wiele szkół prywatnych.

Wykorzystywany jest w tym państwie system tzw. bonu edukacyjnego, którym państwo opłaca naukę ucznia w danej szkole. Szkołami zarządzają gminy. Powstające w dużej liczbie szkoły prywatne doprowadziły do całkowitego zrównania placówek publicznych i niepublicznych w dostępie do dotacji. To powoduje, że tworzą się ogromne nierówności w jakości kształcenia, szczególnie na uczelniach wyższych. Na początku tego roku przez Chile przetoczyły się protesty studentów i nauczycieli, którzy walczyli o całkowicie bezpłatne kształcenie i równy dostęp do edukacji.