W rytmie reggae i salsy świętuje się Dzień Nauczyciela w Nikaragui. W tym niewielkim latynoamerykańskim państwie żyje i pracuje około 55 tys. pedagogów. I choć w szkołach nie przelewa się, a niskie pensje często nie pozwalają nauczycielom na doszkalanie, to nauczycielskie święto jest tu obchodzone hucznie.

Nikaraguański Dzień Nauczyciela to przede wszystkim tańce w popularnych rytmach salsy i reggae. Dyskoteki z tej okazji są organizowane niemal w każdej szkole. Podobnie jak przygotowywane przez uczniów przedstawienia satyryczne, które pokazują w krzywym zwierciadle życie szkoły. Po części artystycznej obchodów uczniowie są zapraszani do pokojów nauczycielskich, gdzie czekają na nich poczęstunki przygotowane przez pedagogów.

Czerwcowa data Dnia Nauczyciela w Nikaragui została ustanowiona dla upamiętnienia Emanuela Mongalo y Rubio – nauczyciela, a zarazem heroicznego bojownika o demokrację. Rubio nie tylko szerzył oświatę, lecz także walczył z panującym w kraju niewolnictwem, a w trakcie nikaraguańskiej wojny domowej (XIX w.) zaangażował się po stronie liberałów (obóz demokratyczny).

Ciekawostki z Nikaragui:

– Liczbę najmłodszych obywateli Nikaragui szacuje się na 2,2 mln przy całkowitej populacji kraju liczącej ok. 6 mln. Nikaragua jest przez to jednym z najmłodszych państw Ameryki Łacińskiej.
– W tym latynoamerykańskim kraju notuje się jeden z najwyższych na świecie poziomów absencji w szkole. Wśród najpoważniejszych problemów wymienia się również bardzo wysoki odsetek (50 proc.!) porzuceń szkoły przed wypełnieniem obowiązku szkolnego.
– Rok szkolny zaczyna się w lutym, a kończy w listopadzie.