Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2014/2015. To czas wielu zmian w szkołach. Resort edukacji zapowiada ograniczenie biurokracji, wprowadza darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów i obowiązkową edukację od 6 lat. Szefowa ministerstwa powiedziała na antenie radiowej Jedynki, że na razie zmian w Karcie Nauczyciela nie będzie, bo i tak szkoły w tym roku nastąpi spora rewolucja w edukacji. Co zmieni się od września?

1. Sześciolatki obowiązkowo do szkoły

Od 1 września do szkół po raz pierwszy obowiązkowo pójdą sześciolatki urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Razem z nimi naukę w pierwszej klasie rozpoczną też wszystkie dzieci 7-letnie. Natomiast 6-letnie dzieci z drugiej połowy roku będą mogły podjąć edukację w I klasie, jeżeli taka będzie wola rodziców. W przyszłym roku obowiązek będzie dotyczyć 7-latków oraz wszystkich dzieci z rocznika 2009.

2. Mniej uczniów w klasie pierwszej. Magiczna liczba 25

Uczniowie rozpoczynający szkolną edukację mają uczyć się w klasach, w których będzie mniej uczniów niż dotychczas. Ustawa określa, że ma to być 25 osób. Minister Kluzik-Rostkowska w radiowej Jedynce stwierdziła jednak, że być może będzie potrzebna zmiana tego limitu, tak aby nie było konieczności dzielenia klasy, gdy w trakcie roku dojedzie kolejny uczeń.

3. Język obcy dla przedszkolaków

Już od tego roku maluchy będą mogły uczyć się języka obcego w ramach podstawy programowej  o ile zdecyduje tak dyrektor placówki. Od września 2015 roku wszystkie przedszkola będą miały taki obowiązek dla 5-latków, a dwa lata później – dla wszystkich dzieci.

4. Lekcje etyki nawet dla jednego ucznia

Nowe rozporządzenie MEN znosi przepis dotyczący konieczności zebrania trzech osób do utworzenia międzyszkolnej grupy lub pozaszkolnego punktu katechetycznego, co skutkuje koniecznością prowadzenia etyki nawet dla jednego ucznia. Rodzice będą musieli złożyć oświadczenia dotyczące uczęszczania dzieci na religię i/lub etykę.

5. Egzamin maturalny po nowemu

Matura od tego roku przybierze nieco inny kształt. Ze względu na wymogi uczelni wyższych abiturienci będą musieli zdawać dodatkowy przedmiot na egzaminie pisemnym. Wszystkie obowiązkowe przedmioty będą więc zdawane na poziomie podstawowym, a dodatkowe – wyłącznie na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych egzamin odbędzie się na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Ustne egzaminy nie będą podzielone na poziomy. Maturzysta dodatkowo oprócz jednego obowiązkowo zdawanego przedmiotu dodatkowego będzie mógł podejść do egzaminu z pięciu kolejnych. 

6. Nowe zasady na egzaminie szóstoklasisty

Sprawdzian po podstawówce będzie podzielony na dwie części. Pierwsza będzie obejmowała zadania z języka polskiego i matematyki osadzone w kontekście przyrodniczym i historycznym. Druga będzie dotyczyć języka obcego. Egzamin zostanie przeprowadzony jednego dnia (cz. I – 80 minut, cz. II – 45 minut).

7. Inaczej w szkołach artystycznych

Zmieniają się ramowe plany nauczania w szkołach artystycznych. Mają one wspomóc rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów przez większe wykorzystywanie nowoczesnych technologii i multimediów. Umożliwiono dostosowanie programu do potrzeb uczniów danej szkoły. Wprowadzono także możliwość łączenia przedmiotów ogólnoartystycznych, co ma pozwolić na lepsze przyswajanie wiedzy. Pojawiły się również nowe kierunki, np. na uczelniach muzycznych wokalistyka estradowa i jazzowa, a na plastycznych – publikacje multimedialne i animacja.

8. Asystent nauczyciela w podstawówce i świetlicy

Dyrekcje szkół mają możliwość zatrudnienia w szkole podstawowej asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I–III oraz asystenta wychowawcy świetlicy. Będą oni wspierać nauczycieli prowadzących zajęcia dydaktyczne. Od asystenta wymaga się wykształcenia co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowania pedagogicznego.

9. Darmowy podręcznik od ministerstwa

Pierwszoklasiści otrzymają bezpłatny elementarz przygotowany na zlecenie resortu edukacji. Wprowadzona została także dotacja celowa dla szkół na zakup materiałów ćwiczeniowych i edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych oraz artystycznych w klasach I–VI.

10. Brak podwyżek dla nauczycieli

To drugi rok z rzędu, kiedy nauczyciele nie mogą liczyć na podwyżki. Kwota bazowa, od której ustalane są nauczycielskie pensje, w 2014 roku nie zmieni się i nadal będzie wynosić 2717,59 zł. Dodatkowo, jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd zamroził pulę pieniędzy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.