Wiedza o społeczeństwie z większym naciskiem na praktykę i wzmacnianie w uczniach postaw obywatelskich – to jeden z punktów obrad tegorocznego, jubileuszowego Sejmu Dzieci i Młodzieży. 20 lat temu po raz pierwszy zebrali się młodzi posłowie, aby rozmawiać o sytuacji dzieci i młodzieży w Polsce.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku. Od tego czasu minęło 20 lat, w czasie których młodzi parlamentarzyści rok w rok przekazują głos najmłodszego pokolenia, wkraczającego w dorosłe życie. Do sejmu przyjeżdżają 1 czerwca przedstawiciele uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

W tym roku głównymi tematami sesji były: postawy obywatelskie wśród młodzieży, wiedza o społeczeństwie nastawiona na praktykę oraz propozycja obniżenia wieku uprawniającego do głosowania (prawo wyborcze dla osób, które ukończyły 16. rok życia).

Na pytania młodzieży odpowiadała wiceminister edukacji narodowej Ewa Dudek. Wiceminister podkreśliła, że obecna podstawa programowa WOS-u prezentuje już taki punkt widzenia, w którym mają być realizowane zadania aktywnego poznawania zasad życia społecznego. „Podstawa programowa, która teraz obowiązuje zostanie w pełni wdrożona do końca 2015 r. Po tym okresie planowany jest przegląd tego dokumentu i ewentualne poprawki” – dodała podczas posiedzenia. Wiceminister zaznaczyła też, że przed ukończeniem 18. roku życia i zyskaniem prawa do głosowania uczniowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności i wzmacniać postawy obywatelskie, angażując się w działania samorządu szkolnego czy rad młodzieży.

Jak oferta Wydawnictwa Operon spełnia wymogi podstawy programowej?

WSZYSTKO O WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

WSZYSTKO O WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W GIMNAZJUM

WSZYSTKO O PRZEDMIOCIE HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO W SZKOLE PODSTAWOWEJ