18 stycznia 2014 r. wejdzie w życie ustawa rekrutacyjna, która precyzuje m.in. warunki zatrudnienia w placówkach przedszkolnych i szkolnych osób bez kwalifikacji nauczycielskich oraz zasady rekrutacji dzieci do przedszkoli i szkół.

W myśl ustawy dyrektor przedszkola lub szkoły będzie mógł przyjąć na stanowisko osoby prowadzącej dodatkowe zajęcia dydaktyczne (to ważny zapis, ograniczający działania ustawy) kandydata, który w jego opinii posiada odpowiednie do tego przygotowanie, a nie posiada wykształcenia pedagogicznego.  Zatrudnienie takiej osoby będzie możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty. Kandydaci na stanowisko, podobnie jak wykwalifikowani nauczyciele, będą musieli spełnić wymóg o niekaralności, potwierdzony informacją z Krajowego Rejestru Karnego.

Ustawa określa również trzy grupy kryteriów, jakimi kierownictwo publicznych przedszkoli i szkół będzie musiało kierować się przy przeprowadzaniu procesu rekrutacji. Pierwszeństwo naboru będą miały dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się dana placówka edukacyjna. Ponadto zostanie uwzględniona potrzeba godzenia pracy zawodowej rodziców z ich obowiązkami rodzinnymi (np. odległość od miejsca pracy), a także potrzeby rodzin wielodzietnych, niepełnosprawnych dzieci i rodziców oraz trudna sytuacja materialna.

Znacznemu obostrzeniu ma podlegać definicja  „rodziców samotnie wychowujących dzieci”. Mówiąc prościej, rodzicom trudniej będzie skłamać, że są samotnym rodzicem w sytuacji, gdy żyją z partnerem pod jednym dachem i wychowują dziecko w nieformalnym związku. Dyrektor przedszkola lub szkoły, w razie wątpliwości co do jasności takiej sytuacji, będzie mógł  zlecić placówce pomocy społecznej przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. W ostateczności, gdy wywiad wykaże nadużycie ze strony rodziców, dziecko zostanie relegowane z placówki.