Próbny Egzamin Gimnazjalny z OPERONEM to najważniejsze edukacyjne wydarzenie minionego tygodnia. Od wtorku 10 grudnia uczniowie z całej Polski przez trzy dni sprawdzali poziom swojej wiedzy.

Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem pomaga gimnazjalistom przygotować się do pierwszego tak ważnego  egzaminu w ich życiu. Każdego roku rośnie liczba uczniów, którzy przystępują do próbnego egzaminu. W tym roku wzięło w nim udział około 68% wszystkich uczniów trzecich klas gimnazjum. W skali ogólnokrajowej do egzaminu zgłosiło się 4825 szkół. Część humanistyczną napisało aż 269 831 uczniów, a część matematyczno-przyrodniczą – 269 944.

Największą popularnością wśród języków obcych cieszył się angielski – w tym roku egzamin z tego języka napisało aż 226 943 uczniów.

 „Dla uczniów jest to ważne wydarzenie. Mają bowiem szansę sprawdzić poziom swojej wiedzy. W arkuszach egzaminacyjnych znajdują się różne typy zadań: część z nich weryfikuje znajomość faktów, inne sprawdzają umiejętność ich łączenia, czy też czytania ze zrozumieniem. Dzięki Próbnemu Egzaminowi Gimnazjalnemu z Operonem uczniowie dowiadują się, z jakimi typami zadań radzą sobie lepiej, a które warto, by jeszcze potrenowali.” – mówi Agata Bartkowska, menadżer projektu.

Pani Agata wskazuje na jeszcze jeden, niezwykle ważny aspekt egzaminu – poznanie jego realiów. Aby egzamin przebiegał bez zakłóceń, a wszyscy uczniowie mieli równe szanse na diagnozę, we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczął się on tego samego dnia i o tej samej godzinie. Dzięki tej procedurze, uczniowie przygotowują się do rzeczywistego egzaminu. Z perspektywy ucznia jest to ważne, bo – jak wiadomo – najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.

Arkusze, odpowiedzi – gdzie szukać?

Arkusze i klucze odpowiedzi zostały opublikowane na stronie www.gieldagimnazjalna.pl następnego dnia po każdym egzaminie.

Wyniki – gdzie wpisywać?

Wyniki wszystkich uczniów należy wpisywać na platformie dla dyrektora na stronie www.szkola.operon.pl.

Partnerem medialnym Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z OPERONEM jest „Gazeta Wyborcza” i serwis Edulandia.pl.