Przeciwdziałanie agresji, przemocy, uzależnieniom i wykluczeniu, promocja zdrowego stylu życia, bezpieczeństwa na drodze do szkoły i w internecie, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, rozwiązywanie konfliktów i dbanie o dobry klimat w szkole – wszystko to po to, by zmniejszać ilość zagrożeń w szkole czyhających zarówno na uczniów, jak i nauczycieli. Obecny rok szkolny upływa w MEN pod znakiem Bezpiecznej Szkoły.

Jak czytamy na stronie ministerstwa: „bezpieczna szkoła sprawia, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą spokojnie realizować swoje cele edukacyjne. W roku szkolnym 2012/2013 – ogłoszonym Rokiem Bezpiecznej Szkoły – będziemy zachęcać jak największą liczbę partnerów – publicznych i nie tylko, takich jak szkoły, organy prowadzące (samorządy) oraz organizacje pozarządowe, do wzmożonej aktywności, skierowanej na wzmacnianie szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów”.
Ministerstwo liczy, że w realizacji programu zwiększenia bezpieczeństwa w szkole pomocy udzielą instytucje i osoby, które z jednej strony są blisko lokalnych problemów, a z drugiej – mają wystarczające kompetencje, by budować rozwiązania sprzyjające kształtowaniu właściwych postaw i wzajemnych relacji.

Pierwszy krok – podpisanie listu intencyjnego przez koalicję organizacji pozarządowych – został zrobiony na początku grudnia. Sygnatariusze listu zobowiązali się m.in. „do podejmowania działań skierowanych na wzmacnianie szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów oraz współpracę przy planowanych w przyszłości projektach realizowanych w Roku Bezpiecznej Szkoły.”

Co to realnie oznacza? Na razie powstała strona: http://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/