Dotknąć każdego eksponatu i przez zabawę poznawać świat – to zasada nowoczesnego muzeum skierowanego do dzieci. Pierwsza w Polsce taka przestrzeń została otwarta w styczniu w Warszawie.

W nowo wyremontowanym budynku Muzeum Etnograficznego znajduje się miejsce przygotowane specjalnie dla dzieci. Tu najmłodsi mogą się poczuć pełnoprawnymi odbiorcami kultury, bo wszystko jest stworzone z myślą o ich potrzebach i sposobach postrzegania świata. Tu mogą poznać nie tylko kultury tradycyjne i współczesne, ale też przedmioty i zjawiska z różnych kontynentów. Działalność muzeum zainaugurowała wystawa „Dom moich marzeń”. Jest to ona wynikiem projektu, w którym dzieci z różnych stron świata miały namalować swój dom. Na wystawie można zobaczyć oprócz rysunków, fotografie małych autorów i dziecięce rękodzieło.

Twórcy przestrzeni wystawienniczej muzeum skonstruowali ją w taki sposób, aby wzmocnić wśród najmłodszych poczucie odkrywania świata, specyficznego odczytywania go. Po salach wędrujemy bowiem niczym po wielkiej bibliotece z pięcioma księgami, które stanowią zasadniczą części ekspozycji (I – Moja książka, II – Księga domu, III – Księga opowieści, IV – Księga rzeczy, V – Księga Praw Dziecka). Muzealnicy nie zapomnieli o podstawowej zasadzie, jaką kieruje się dziecko w procesie poznania – o zabawie. W tym miejscu można robić praktycznie wszystko, od działań plastycznych, literackich, teatralnych – po muzyczne. A wszystko w myśl zasady patrona Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci, są ludzie”.

Muzeum dla dzieci zaprasza na wystawy czasowe, powiązane z przygotowanymi przez ekspertów programami edukacyjnymi. Jest także specjalny program na ferie pod hasłem „A kto(R) czyta? Książkowe ferie z Dwiema Siostrami i czterema aktorami”. Od 26 stycznia do 10 lutego znani aktorzy będą czytać dzieciom najciekawsze książki.

Zwiedzanie muzeum odbywa się pod opieką doświadczonych instruktorów w grupach liczących od 10 do 25 osób w wieku od 4 do 11 lat.

Kiedy można się udać do muzeum z grupą przedszkolną lub klasą?
wtorek – piątek, godz. 10.00–15.00
wtorek – czwartek, godz. 15.00–18.00, niedziela godz. 12.00–17.00

Jak informuje muzeum, na zajęcia obowiązują rezerwacje i przedpłaty, a szczegółów można się dowiedzieć, kierując zapytania na adres muzeumdladzieci@ethnomuseum.pl lub dzwoniąc pod numer (22) 827 76 41-3 wew. 261. Bilety grupowe kosztują 15 złotych od osoby.

Miałeś już okazję zwiedzić to muzeum? Napisz, jak było