Co roku Węgrzy obchodzą Dzień Nauczyciela w pierwszą niedzielę czerwca. Data ta została ustanowiona decyzją rządu w 1950 roku. I choć od tamtego czasu blask święta nieco przygasł, to i tak wciąż wielu uczniów stara się, pomimo wolnego dnia, wyrazić wdzięczność nauczycielom za ich starania.

Z pewnością Dzień Nauczyciela wciąż jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu uczniów węgierskich podstawówek. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są akademie, podczas których dzieci deklamują wiersze wybitnych poetów. Zwykle recytatorskim popisom towarzyszą także występy szkolnych chórów. W społecznościach szkół ponadpodstawowych święto niestety straciło na popularności i jest obchodzone tylko w niektórych placówkach.

Co ciekawe, choć oficjalnie Dzień Nauczyciela przypada na niedziele, to w części szkół z tej okazji także poniedziałki są wolne . Prawdziwy zalew prezentów i podziękowań następuje zaś we wtorki, kiedy to wszyscy – i uczniowie, i nauczyciele – spotykają się w szkołach na zajęciach lekcyjnych.

Ciekawostki z Węgier:
– Węgry są jednym z nielicznych krajów, gdzie struktura organizacyjna szkolnictwa nie do końca pokrywa się z programem nauczania.
– Dyplom ukończenia szkoły podstawowej można uzyskać już po 4 bądź 6 latach nauki; niemniej najbardziej rozpowszechnione jest nauczanie w ośmioklasowym systemie.
– Ukończenie gimnazjum ogólnokształcącego może nastąpić w trzech wariantach – po 5., 6. lub 8. klasie – co zależy od długości nauki w szkole podstawowej; niezależnie od gimnazjum ogólnokształcącego funkcjonują na tym etapie edukacyjnym również czteroletnie szkoły zawodowe.